
Проектът обединява усилията на осем партньорски организации от България и Европа, както и на множество местни и международни институции и доброволци
На 17 май 2025 г. в Антична крепост Туида, до гр. Сливен, се състоя първото освобождаване в природата на млади брадати лешояди – вид, който е емблема на българската природозащита, но е изчезнал като гнездящ от страната в края на миналия век.
Като част от проекта Електроразпределение Юг стартира обезопасяване на електропровод в района на Сливен с общо 33 стълба, намиращ се на ключово място за брадатите лешояди, които бяха освободени. Очаква се обезопасяването да бъде завършено до края на месец май.
Дейностите са част от международен проект „Живот за брадатия лешояд“ (проект №101113869 LIFE22-NAT-BG-Bearded Vulture LIFE), финансиран от програма LIFE на Европейския съюз. Проектът обединява усилията на осем партньорски организации от България и Европа, както и на множество местни и международни институции и доброволци.
Електроразпределение Юг (ЕР Юг) е официален партньор в проекта „Живот за Брадатия лешояд“ с водеща организация „Зелени Балкани“ и още 6 партньора от 3 европейски страни, сред които Фонд за дивата флора и фауна, Фондация ЕкоОбщност, Северозападно държавно предприятие – Враца, Дирекция Природен Парк „Сините камъни“ от България, Фондация за опазване на лешоядите (VCF) от Нидерландия и Milvus group от Румъния.
Проектът цели възстановяването на брадатия лешояд и подсилване на популацията на черния лешояд в България. Основната дейност на ЕР Юг в проекта е обезопасяване на общо 600 електрически стълба, които са рискови за птиците с цел минимизиране на смъртността от сблъсък с мрежата.
По време на събитието на 17 май Електроразпределение Юг представи материалите, които компанията използва при обезопасяването на рискови за птиците ел. стълбове, както и различни информационни материали посветени на 20-годишнината на компанията в България.
Първите три брадати лешояда, които бяха пуснати в природата са млади индивиди – един, излюпен в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани и два – дарение от зоопарка „Остава“, в Чехия. Птиците бяха представени пред публиката за кратко, след което бяха транспортирани в планината, на територията на природен парк „Сините камъни“, за да бъдат настанени в изкуствено гнездо – там, те ще бъдат подхранвани, наблюдавани и охранявани, докато сами напуснат гнездото.