ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БизнесБългарияНовини

Подпомагат занаятчии и семейни фирми с евросредства

С бюджет от 117,5 млн. лв. и възможности за финансиране от 15 000 лв. до 150 000 лв., процедурата „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите” по Програма Конкурентоспособност и иновации в предприятията 2021-2027 г. цели да насърчи инвестициите за подобряване на производствения капацитет и оптимизиране на бизнес процесите. Финансирането ще подпомогне закупуването на нови машини, оборудване, специализиран софтуер и създаването на онлайн магазини.

Това стана ясно на информационен ден, проведен във вторник в Градския дом на културата в Пловдив. Събитието е част от кампанията на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ (ГД ЕФК) към Министерството на иновациите и растежа. Участие в срещата взеха експертите на ОИЦ – Пловдив и ОИЦ- Пазарджик, представители на различни сектори на бизнеса, предприемачи в творческия и занаятчийския сектор, общински администрации и граждани. Информационната кампания приключва днес в Хасково.

„За първи път пускаме подобна процедура, която е специфично насочена към семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаяти. За разлика от предходни процедури сме увеличили безвъзмездната помощ, която получават предприятията. За семейни предприятия е 75 %, а за творчески и занаятчийски е до 85 %“, поясни Радослав Ризов, и.д. главен директор и ръководител на Управляващия орган в Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към Министерството на иновациите и растежа. 

Процедурата е насочена към микро и малки предприятия, като същите могат да кандидатстват за придобиване на нови машини, съоръжения, оборудване, инструменти, както и специализиран софтуер, осигуряващи подобряване на производствения им капацитет. Предвидена е и възможност за насърчаване на пазарното представяне чрез създаването на онлайн магазин за продуктите или услугите, предлагани от предприятията. По процедурата ще се предоставя подкрепа и за въвеждането на ИКТ системи/модули за подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси в предприятията. Допустими кандидати са микро и малки предприятия – семейни предприятия, предприятия от творческите индустрии и занаятите.

Вижте всички подробности:

1. Цели на процедурата:
Процедурата цели да насърчи инвестициите за подобряване на производствения капацитет на семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите, и по този начин да допринесе за повишаване на тяхната конкурентоспособност и засилване на пазарното им присъствие.

2. Бюджет: 117 514 155 лв.

3. Процент на финансиране: до 85 %

4. Минимален размер на БФП за предприятие: 15 000 лв.

5. Максимален размер на БФП за предприятие: 150 000 лв.

6. Допустими кандидати:
– Микро- и малки  – семейни предприятия, предприятия от творческите индустрии и занаятите, регистрирани не по-късно от 31.12.2021 г

Да са реализирали нетни приходи от продажби ОБЩО за 2021 г., 2022 г. и 2023 г. финансови години в зависимост от категорията на предприятието-кандидат, както следва:

Категория на предприятиетоМинимален размер на нетните приходи от продажби общо за 2021 г., 2022 г. и 2023 г.Максимален размер на нетните приходи от продажби общо за 2021 г., 2022 г. и 2023 г.
Микропредприятие≥ 30 000 лева≤ 1 800 000 лева
Малко предприятие≥ 75 000 лева≤ 7 200 000 лева

Да са семейно предприятие съгласно следното определение, възприето за целите на
процедурата:
– повече от половината от капитала (собствеността) на предприятието се притежава от
физическото лице, създало предприятието или придобило капитала (собствеността) му И минимум едно друго (различно) физическо лице участва официално в управлението на предприятието, като между двете лица съществува роднинска връзка, или
– повече от половината от капитала (собствеността) на предприятието се притежава от две или повече физически лица, създали предприятието или придобили капитала (собствеността) му, като между тях съществува роднинска връзка И минимум едно от тези лица или минимум едно друго (различно) физическо лице, с което лицата, притежаващи повече от половината от капитала (собствеността) на предприятието имат роднинска връзка, участва официално в управлението на предприятието, или
– повече от половината от капитала (собствеността) на предприятието се притежава от
физическото лице, създало предприятието или придобило капитала (собствеността) му И минимум едно друго (различно) физическо лице е назначено на трудов договор в предприятието, като между двете лица съществува роднинска връзка, или
– повече от половината от капитала (собствеността) на предприятието се притежава от две или повече физически лица, създали предприятието или придобили капитала (собствеността) му, като между тях съществува роднинска връзка И минимум едно от тези лица или минимум едно друго (различно) физическо лице, с което лицата, притежаващи повече от половината от капитала (собствеността) на предприятието имат роднинска връзка, е назначено на трудов договор в предприятието,

7. Допустими разходи:
– Машини, оборудване, съоръжения, инструменти
– Специализиран софтуер
– Онлайн магазин

Краен срок:        16.09.2024 г.

Екипът на Областен информационен център – Пловдив остава на разположение на всички заинтересовани страни, които имат нужда от допълнителна информация и разяснения по процедурата.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина