АктуалноБизнесБългарияНовини

Германия и България обединяват усилия в намирането на квалифицирана работна ръка

Днес се даде старт на двудневния специализиран симпозиум „Набиране и осигуряване на MINT специалисти в регионалните мрежи“. Той се провежда в Германо-Български център за срещи, град Пловдив от 27 до 28 ноември.

Симпозиумът има за цел да даде импулси и примери за добри практики за развитие и набиране на квалифицирани работници в мрежата. Освен това ще бъдат обсъдени възможностите за това, дали и как развитието на квалифицирани работници и професионалното обучение могат да дадат тласък на климатично неутралната трансформация.

Събитието бе открито от д-р Митко Василев, председател на Германо-Българския център за срещи. Тази му роля е наследена съвсем скоро от д-р Мариана Чолакова – почетен консул на Федерална република Германия в Пловдив.

Мероприятието е съвместно германско-българско, на което присъстваха немски гости. Главната тема на панела е свързана с MINT (STEM) специалистите и ключовата им роля в обществото. STEM е широк термин, който обхваща академичните дисциплини на науката, технологиите, инженерството и математиката. Неговият сравним аналог е немският акроним MINT за математика, информатика, природни науки и технологии.

Д-р Василев сподели, че в днешно време търсенето на работна ръка и специалисти в България става все по-трудна задача.

„Това е една изключително важна тема!“

Във втората част от откриването думата бе дадена на Соня Миклай – глaвeн yпpaвитeл на Гepмaнo-Бългapcĸaтa индycтpиaлнo-тъpгoвcĸa ĸaмapa, които също подкрепят събитието. Тя наблегна върху важността на MINT сектора и големите препятствия, срещу които са изправени не само българските, но и немските бизнеси в търсене на квалифицирана работна ръка.

„Въпреки, че в България повече от 50% от студентите избират технически специалности, бизнесите се оплакват, че впоследствие те не могат да бъдат намерени. По всяка вероятност младите хора ходят в други държави или решават, че това не е тяхното призвание. Заради това, тази тема за нашата камара е ключова за подпомагане не само на немските фирми, а и на българските.“

Събитието продължи с различни презентации и дискусии по темите за проблема с квалифицираната работна ръка, развитието на специалисти чрез СТЕМ и опита в областта на дуалното обучение.

Мероприятието продължава и утре със следната програма:

Четвъртък, 28 ноември 2024 (Втори ден)

09.30 ч. Отворени врати

10.30 ч. Предизвикателствата на пазара на труда от гледна точка на TÜV NORD

Стоян Йотов, TÜV NORD България

11.00 ч. BMBF MINT-Cluster – регионални мрежи, свързани в цяла Германия

Аня Крумме, Университет по приложни науки

11.30 ч. Дискусия

Д-р Митко Василев, Германо-български център за срещи

Инж. Кристоф Хохоф, Университет по приложни науки

12.00 ч. Обобщение и перспективи

Д-р Митко Василев, Германо-български център за срещи

12.30 ч. Networking

13.00 ч. Край на втория ден

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина