Документалният филм „Древноримският Пловдив“ спечели наградата „Дипломация и култура“ от международния фестивал „Везувий“ в италианския град Помпей.
Лентата е създадена от режисьора Борис Славчев, който живее и работи в Рим, операторът от американската киностудия Warner Brothers Симеон Михайлов и продуцентът Мирослав Стамов. Във фокуса на продукцията са артефактите, запазени от преди две хилядолетия в древния и вечен град. Показани са акведуктите, снабдявали населението с чиста планинска вода, Римският стадион, форумът „Агора“, раннохристиянската базилика, късноантичната сграда „Ейрене“, запазена в подлез „Археологически“, Синагогата, Източната порта на Древния Филипопол, Античният театър, начинът на живот на древните жители.
В документалния филм са представени становища на утвърдени експерти в областта на археологията и културата, които разкриват детайли от значимото наследство, съхранено до наши дни. Сред тях са директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ проф. Елена Кантарева-Дечева, археологът от Регионалния археологически музей в Пловдив Екатерина Илиева и директорът на Националния институт за недвижимо културно наследство арх. Петър Петров.
„За първи български филм получава награда от престижния кинофестивал „Везувий“ в италианския град Помпей. Публиката и журито бяха впечатлени от богатото културно-историческо наследство на Пловдив – най-старият жив град в Европа, който все още не е добре познат сред чужденците“, сподели продуцентът Мирослав Стамов, който през април организира премиера на лентата в България в емблематичния културен институт в града – „Епископска базилика“.
Той коментира, че е изключително горд да презентира Пловдив в Помпей, който е най-големият недвижим античен паметник на открито в света и най-посещаваният италиански град от туристи след Рим.
Призът е втори за филма, който през март т. г. направи фурор на фестивала „Археофилм“ като грабна специалната награда във Флоренция в съревнование с 88 продукции за археология, култура и околна среда от цял свят.
„Щастлив съм, че филмът спечели награда за културна дипломация, защото идеята за създаването му е изграждането на мостове на сътрудничество между българската и италианската култури, чрез артефактите, които обединяват от хилядолетия двете нации“, коментира Мирослав Стамов, който преди 13 години основава българо-италианската фондация „Рим“.
„Филмовият фестивал „Везувий“ насърчава познаването и разпространението на продукти с висока художествена стойност, окуражавайки във все по-технологичния и бърз свят, като се имат предвид промените, наложени от глобализацията, производството на иновативни аудиовизуални филми, свързани с интелектуални процеси и динамични явления. За нас бе изключително интересен факт да разберем повече за 8-хилядната история на Пловдив, 4-5 века от която е свързана с римската цивилизация“, коментира президентът и артистичен директор на артфорума Джована Д’Амодио. Тя подчерта, че авторите на лентата са посланици на културата на България в родината й и подкрепи творческата им енергия.
Петото издание на фестивала „Везувий“ в Помпей се провежда в партньорство с Националния парк Везувий и се осъществява с подкрепата на Асоциацията „Артеджандо“, която работи от 2012 г. с цел популяризиране на изкуството, културата и киното и със съдействието на организации от Франция и Испания.
Той коментира, че е изключително горд да презентира Пловдив във втория по големина град в света – недвижим и жив паметник на културата след Рим.
Най-посещавания град от туристи след Рим е Помпей в Италия. Най-големия недвижим античен паметник на открито в света е Помпей.