С помощта на новите технологии на 7 юни между 21:00 и 24:00 ч. ще оживее една от малкото монументални творби на Георги Божилов-Слона на ул. Съборна 2 в Пловдив. Творбата се намира на странична фасада на частен дом и е с изключително висока художествена стойност, създадена е през 1968 г. и е посветена е на основоположника на българското книгоиздаване — Христо Г. Данов. Върху нея с 3D мапинг ще бъдат интегрирани различни калиграфски и печатни визуални похвати.
Видео инсталацията е част от поредица прожекции на „Heritage Illuminated“ — инициатива на млади интердисциплинарни артисти, които искат да провокират разговор в обществото ни за опазването на културното наследство и мястото на изкуството в града. Желанието им е с помощта на новите технологии да обърнат фокуса към забравени произведения — или такива, с които толкова сме свикнали, че пропускаме да се погрижим за тяхната реставрация.
„Искаме да поставим въпроса за мястото на изкуството в средата, в която живеем, като покажем красотата на две техники — сграфито фреска и 3D мапинг“, казва визуалният артист Влaдислав Илиев, който заедно с Ивелина Иванова и колегите си от Studio Phormatik е автор на проекта.
Първата видео инсталация беше върху монументалната стенопис „Булгарплод“ с автор Стоян Илиев до входа на Театър „199“ в София, а следващата ще е през август във Велико Търново върху творбата на Марко Караджов „Апотеоз“ (1974), посветено на майстор Колю Фичето.
В България има регистрирани приблизително 1200 сграфито творби, създадени между 1945 и 1990 г. За съжаление, много от тези произведения вече не съществуват или са в лошо състояние. Санирането на сгради се превърна в един от основните врагове на сграфитото, тъй като няколко творби бяха покрити или унищожени в процеса. Този проблем подчертава значението на защитата и възстановяването на сграфито като част от културното наследство на България.