Знаете ли коя е първата детска забавачница в Пловдив?

Източник: Lost in Plovdiv
В днешно време недостигът на места в детските заведения е огромен, като една от основните причини е бурният темп, с който градът ни нараства. За учебната 2025/2026 година над 500 деца останаха неприети след първото класиране и с решение на Общинския съвет се увеличи броят на децата в група от 15 септември, за да може да се осигури възможност за повече желаещи.
Голяма част от майките разчитат на този тип забавачници, за да могат активно да работят и да участват в социалния и обществен живот, а за първи път под тепетата тази опция им се предоставя през 1884 г. Тогава будни и образовани жени от елита на града решават да дадат опора на работещите майки и образование на най-малките граждани. Така се ражда първата детска забавачница, основана от Женското благотворително дружество „Майчина грижа“.
Една от най-активните организации не само в Пловдив, но и в страната, е създадена още през 1868 г.. Сред основните ѝ цели е да подпомага социално уязвими семейства, да подкрепя просветата и да насърчава женската активност в обществените дела. След Освобождението дейността на основателките ѝ се насочва в подпомагане на ученици, възможности за откриване на девическа гимназия, а под влияние и на тогавашната председателка – Елисавета Караминкова, откриване на забавачница.
Това се случва на 2 декември 1884 г. под ръководството на учителката Екатерина Десимирова, а за основа на начинанието се възприема и прилага опитът на Франция и на други европейски държави, в които чрез отварянето на детски ясли и забавачници улесняват работещите жени.
Забавачницата „Майчина грижа“ се помещава първоначално в скромна сграда, но с голяма амбиция: да предложи дневна грижа и обучение на деца от работнически и бедни семейства, без такса за най-нуждаещите се. Обучението се води на български език, което е доста смело просветителско и патриотично решение към онзи момент преди Освобождението.
Инициативата на дамите е добре посрещната от пловдивската общественост. Броят на семействата, кандидатстващи да настанят децата си в забавачката, се увеличава и само две години след отварянето на първата, през 1886 г., се открива и втора. Дружеството събира средства чрез благотворителни балове, томболи, частни дарения, както и с подкрепа от местната власт. Сред дарителите се отличават имената на княз Алеко Богориди, аптекар Калчов, Евлоги Георгиев, Кудоглу, и самата княгиня Клементина.
През 1902 г. е построена първата специално проектирана сграда за нуждите на забавачницата. В нея вече се развиват не само образователни, но и социални дейности: летни дневни приюти, безплатни трапезарии, помощи за бежанци и безпризорни деца.
До 1944 г. „Майчина грижа“ играе централна роля в грижата за децата на града. След национализацията дейността ѝ е преустановена, но сградата и духът на делото ѝ остават. През 1952 г. отваря държавна детска градина със същото име, а от 2016 г. тя функционира като първата Монтесори детска градина в Пловдив, намираща се на ул. „Христо Г. Данов“ № 33.
Източник: Lost in Plovdiv
Няма ли ПЛОВДИВЧАНИ, някой да ми отговори за френската забавачка до цар Симеоновата градина???
А детската градина с френски език до цар Симеоновата градина,защо нищо не пишете моля???
Майка ми Мария Андонова ПОПОВА ме записа при камарад ГЕОРГИЕВА
Другарко това е било през 20 век…
Тук става въпрос за първата забавачка.