Студенти от МУ с мисия в Гамбия, излекуваха 75 пациенти

75 пациенти за едва три работни дни излекуваха двама студенти от Медицински университет- Пловдив на хуманитарна мисия в провинция в Гамбия. Шестокурсниците по дентална медицина Мунтазар Ал-Залими и Фараз Ахади се включиха в инициативата на друг възпитаник на ВУЗ-а- доктор Идрис Наджафи. Младите зъболекари станаха част от проекта на фондация „Орална хирургия без граници“ и напълно безвъзмездно помогнаха на 41 жени, 22 мъже и 12 деца от малко гамбийско селище, невиждало дентални медици до този момент. Всъщност, жителите на въпросното селце не познават дори четката и пастата за зъби- за целта си служат си със специфични дървени клечки, които имат традиционно и дори религиозно значение за тях.

„Това е една история за съпричастността и грижата. История за емпатия. Ние лекуваме всеки ден тук, но има места по света, в които хората имат нужда от грижа. Ние сме привилегировани, че живеем тук и медицината буквално е на ръка разстояние, тя е част от живота ни. В Гамбия не е така“, каза проф. Елена Фиркова, координатор „Еразъм“ в МУ. Тя представи двамата студенти, които преди дни се завърнаха от мисията си- стажант лекари от Ирак и Афганистан, които живеят във Финландия, но учат в Пловдив.
Фондация „Орална хирургия без граници“ лекува хора в места от света, в които здравните грижи почти не съществуват. Това се случва благодарение на дарителства и спонсорства под формата на апаратура и консумативи. Медицински университет- Пловдив партнира на организацията, като съвместната дейност тепърва ще се задълбочава. Самата проф. Елена Фиркова догодина ще лекува напълно безвъзмездно в Камбоджа, заедно с младите си колеги Мунтазар Ал-Залими и Фараз Ахади.

Както стана ясно от разказа на стажант лекарите, хората в Гамбия разчитат на природата при лечение на здравните си разстройства, тежките болести и дори зъбобола. Тя обаче не е достатъчна при състояния като тежки форми на абсцес в устната кухина. Извън столицата на Гамбия практически липсва здравеопазване, като само гостуващи лекари помагат по малките населени места, както е и в случая с двамата мисионери от МУ. Лечение по принцип няма, няма и нужната среда и техника за такова, предписват се само болкоуспокояващи. Лекарствата се правят от плодови екстракти, а за да идат на зъболекар примерно хората трябва да пътуват по 300 километра до столицата. Четки и пасти за зъби в селските магазинчета няма, а и хората не са чували за тях.

„Когато пристигнахме, идването на лекарски екип в селото се превърна в новина. Пред кабинета, които бе базово оборудван с един счупен зъболекарски стол, бързо се образува опашка. Тъй като сме студенти, през цялото време работихме под наблюдението на ръководителя на мисията- доктор Идрис Наджафи“, обясниха двамата млади дентални медици. Помагал им гамбийска медицинска сестра-в случая млад мъж от селото, без образование, но с желание да лекува другите. Той преминал и през обучение за базово зъболечение, за да работи и след заминаването на мисионерите.
Мунтазар Ал-Залими и Фараз Ахади обясниха, че хората в Гамбия имат различна анатомия- специфично големи зъби, които се вадили изключително трудно. Работили три дни по десет часа на високи обороти. Освен да лекуват, обучили хората как да мият зъбите си.
„Дипломата не е просто диплома, а ефективна работа за обществото. Затова и МУ ще продължи да полага усилия в тази посока, тъй като това е добрият пример. Имаме план за още такива мисии в Камбоджа, Непал, Намибия, с повече наши студенти. На 2 юни председателят на фондация „Орална хирургия без граници“ идва на форум тук, за да обсъдим бъдещето сътрудничество и осигуряването на студенти за такъв тип практика. Мисля, че един медик трябва да работи и безвъзмездно, защото социалната ни чувствителност е силно притъпена. Нужен е пример като този и затова ви разказахме тази история“, каза проф. Елена Фиркова.