АктуалноГрадътКултураНовини

Откриват Късноантичната сграда „Ирини“

На 18 април, когато Отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата, в Пловдив ще бъде официалното откриване на Късноантична сграда „Ирини“. Също днес в града под тепетата отбелязваме и третата годишнина от отварянето на вратите за посетители на най-новото музейно бижу – Епископската базилика на Филипопол.

Ето пълната програма за празника:
16.00 – 17.30 ч.

Среща-разговор в #ЕпископскатаБазиликанаФилипопол  с представители на екипите, участвали в проекта за проучване, реставрация и експониране на Базиликата.

Те ще споделят как седемгодишната реализация на проекта се превърна от мечта в реалност, обединявайки усилията на фондация #АмериказаБългария, Министерство на културата и #ОбщинаПловдив, близо 50 български фирми от Пловдив и страната, експертни екипи в различни направления и стотици доброволци.

Резултатът е един модерен посетителски център и пространство за събития и образователни дейности, който днес разкрива великолепието на късноантичните мозайки на Филипопол пред посетители от цял свят.

18:00 – 18:30 ч.

Официално откриване на Късноантична сграда „Ирини“ – част от сериен обект „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“, вписан в Индикативната листа на Република България в #ЮНЕСКО през 2018 г. заедно с #ЕпископскатаБазиликанаФилипопол и #МалкаБазиликанаФилипопол.

Античната улична мрежа с кръстовище и късноантична сграда „Ирини“ – днес експонирани in situ (на място) в т.н. подлез „Археологически“, са открити от археолозите Здравко Каров и Мина Боспачиева при спасителни археологически проучвания през 1983 – 1984 година във връзка с реконструкцията на някогашния бул. „Георги Димитров“ (днес „Цар Борис III Обединител“) и изграждането на колектор и подлезно съоръжение.

След приключване на археологическото проучване на обекта е осъществена мащабна кампания за консервиране на археологическите структури и мозайките, при която представителната част на сграда „Ирини“ е обособена като самостоятелна зала, за да се осигурят необходимите условия за съхранение и експониране на разкритията.

Античните улици – cardo (север – юг) и decumanus (изток – запад), са нивелирани, консервирани и служат за основна артерия на подлеза, а помещенията от античните сгради покрай тях са приспособени са използване като магазини.

В периода 2003 – 2004 г. мозайката е реставрирана и експонирана с финансовата подкрепа на Посланическия фонд за опазване на културно наследство на Държавния департамент на САЩ.

Късноантична сграда „Ирини“ (бул. „Цар Борис III Обединител“ 89, подлез „Археологически“) ще посреща посетители от 19 април 2024 г.

Работно време: всеки ден от 9.00 до 18.00 ч.

 Входът е свободен!

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Един коментар

  1. късноантичната сграда е открита преди 30 години, реставрирана и подържана от жорж трак до преди няколко месеца, където се провеждаха периодично събития. Ще откриват или ще се показват.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина