АктуалноГрадътНовиниРазследване

Общината обяви, че иска поредна отсрочка по проекта за 7-те социални услуги

Зам.-кметът Анести Тимчев: Необходими са ни още 60 дни

Седем дни преди изтичането на поредния, удължен, краен срок  по завършването на проекта „Изграждане на ефективна социална инфраструктура за предоставяне на 7 нови социални услуги в Община Пловдив“ Община Пловдив обяви, че е поискала отсрочка от МРРБ.

Необходимите документи са изпратени и очакваме одобрение, обяви в заместник-кметът с ресор „Европейски политики и социални дейности“ Анести Тимчев на пресконференция за напредъка на проекта.

В комплекта документи е приложена справка от Националния институт по метеорология и хидрология към Българската академия на науките  за дните, в които не е било възможно да се извършват строително-монтажни дейности, защото времето не е позволявало,“ отговори на уточняващия ни репортерски въпрос зам.-кметът Тимчев.

Попитахме колко са тези дни, според приложената справка. 60 –отвърна той.

Припомняме, че от началото на 2020-та година, след изтичане на първоначалния срок, бяха договорени две поредни удължения. Анонсираното днес искане ще бъде трето.  Тези неща не бяха споменати в изложението по напредъка, докато Под тепето не зададе уточняващи въпроси.

Седмица до поредния краен срок по реставрацията на историческата сграда на Първото пловдивско сиропиталище

Ето съобщението, разпространено от пресцентъра на кметстово, за въпросното представяне днес.

Общо 60 вида социални услуги ще предоставя Община Пловдив

60 на брой са социалните услуги, от които ще могат да се възползват гражданите на територията на Община Пловдив. Това заяви днес зам.-кметът с ресор „Европейски политики и социални дейности“ Анести Тимчев на пресконференция за напредъка на проект „Изграждане на ефективна социална инфраструктура за предоставяне на 7 нови социални услуги в Община Пловдив.“ Към момента действащите социални услуги са 53, но след добавянето на новите 7 те ще се увеличат. На срещата присъстваха още ръководителят на проекта Благой Петков и главният експерт в отдел „Европейски политики“ Таня Славова.

Основната цел на проекта е успешното продължаване на процесите по деинституционализация на територията на Община Пловдив, при които се осъществява замяна на институционалния модел на отглеждане с грижа в семейството или в близка до семейната среда, както и насърчаването на социалното включване и равен достъп на всяко дете до по-качествена грижа.

„Деинституционализацията е много важен процес, защото дава възможност на потребителите на социалните услуги да живеят в условия близки до домашните“, заяви зам.-кметът Анести Тимчев. По думите му проектът е изключително благороден и ценен, защото реализира една основна стратегия в европейската политика за работа с хора в неравностойно положение.

Проектът е на стойност 2 391 600, 00 лв. с ДДС, а негов изпълнител е фирма „Тес Кънстракшън Груп“ ЕООД.

Новите седем социални услуги ще се реализират, след като бъдат обновени и изградени няколко центъра, а именно:

1) Реконструиране на съществуваща сграда, в която ще се помещават 3 броя услуги – Център за обществена подкрепа, Дневен център за подкрепа на деца с увреждания и Дневен център за подкрепа на деца с тежки множествени увреждания. Сградата се намира на ул. „Димитър Цончев“ 11 – в двора на бившия Дом за деца без родители „Рада Киркович“ и предвижда реконструиране на съществуващото здание, строено през 1928 г., в която ще се помещават 3 броя услуги – Център за обществена подкрепа, Дневен център за подкрепа на деца с увреждания и Дневен център за подкрепа на деца с тежки множествени увреждания.

2) Изграждане на нова база в ЖР „Тракия“ за 2 социални услуги – Център за настаняване от семеен тип за деца с капацитет 12 места и Преходно жилище за деца от 15 до 18 годишна възраст с капацитет 8 места.

3) Реконструиране на сграда на ул. „Петрова нива“ 51, където ще се помещава услугата Център за настаняване от семеен тип за деца.

4) Наблюдавано жилище за младежи от 18 – 21 години отново в ЖР „Тракия“.

След уточняващи въпроси от наша страна стана ясно, че от старта на проекта до ден днешен, работещите по реализацията му на всички нива са се сблъскали с редица трудности. Ако трябва да ги обобщим, то основните са: НИНКН, протестиращите в Съдийски, времето и пандемията.

По думите на зам.кметът Анести Тимчев исканото удължаване на срока е изаради невъзможността да се работи по време на извънредното положение.

Репортер на Под тепето е свидетл обаче как в този период строителството на новата сграда в двора на Рада Киркович не е прекъсвало. за сметка на това, обаче не се правеше нищо по сградата на историческото сиропиталище.

Що се касае до паметника на културата от местно значение, сградата в т.1 от прессъобщението – съгласуването на проекта за нейната реконструкция и реставрация в НИНКН е отнело на специалистите там една година и три месеца, съощи ръководителят на проекта Благой Петков. Становището от страна на Министерство на културата със зелена светлина е било дадено през август 2019-а година.

По време на пресконференцията разбрахме още, че обектите по т.2 тепърва ще се строят. На общински терен на ул. „Хан Крум“ в район Тракия, след като квартал Съдийски въстана срещу децата в нужда преди две години.

Очаквайте продължение.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

2 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина