Капитан Бураго пази новите пейки в Дондуковата градина – ГАЛЕРИЯ
Усилената работа по проекта за реконструкция на първия обществен парк в България след Освобождението не е прекъсвала, освен за кратко по време официалните почивни дни за Коледно-Новогодишните празници. Припомняме, че реконструкцията на първия български парк стартира в началото на април 2023-а година. Стойността ѝ е 4 млн. лв., а средствата са осигурени с кредит чрез Фонд за устойчиво градско развитие по ОП „Региони в растеж”, като част от средствата бяха прехвърлени от проваления проект за кръстовище на две нива до Водната палата. Дейностите се изпълнява от „Консорциум Дондукова градина”, а проектът е на район „Централен”.
Във видеоподкаста ни „В Капана“ на Под тепето ви показахме началото.
Към днешна дата работата напредва в график, убеди се на място репортер на Под тепето.
Върви полагането на настилките по алеите. За Под тепето кметът на район „Централен“ подчерта, че всички материали, които се влагат са български. По алеите се полага гранит на 6-сантиметрови блокове и 10-сантиметрови паважни блокчета.
Вече е готов големият фонтан, който е на мястото на стария кръг с цветя. Водни площи се правят на още две точки – сух фонтан на входа откъм ул. „Христо Г. Данов” и езерце до Природонаучния музей.
Подменени са осветителните инсталациите и стълбовете. Последните са в старинен стил и с герба на Община Пловдив. Те също са българско производство и са направени по поръчка.
В Дондуковата градина вече има монтирана поливна система, съобщи още райкметът Георги Стаменов и подчерта, че до момента такава не е имало.
Готови са и двете детски площадки, които са от страната на ул. „Бетовен“, те са изпълнени по всички изисквания за безопасност и настилката и съоръженията са с от дървен материал, за да синхронизира с естествената парковата среда.
Вече са доставени пейките за парка. В момента ги охранява освободителят на Пловдив – Капитан Бураго.
За историята на Дондуковата градина – „забравеният“ градски парк ни разказва единственият дигитален гид за града под тепетата Lost in Plovdiv.
Всичко много хубаво и българско, само името на градината няма нищо общо с българското,, за явната пропаганда с “ асвабадителите“ няма да говорим… неуки бесни варяги!
Няма сън за жълтопаветната помия.