АктуалноГласовеГрадътИзбор на редактораМненияНовиниРазследване

Factcheck: Заразена ли е питейната вода на Пловдив?

От два дни в социалната мрежа Фейсбук се разпорстранява съобщение, което внушава, че питейната вода на Пловдив е заразена.

Авторът на текста твърди, че пловдивчани консумират „изключително заразена питейна вода – факт, който е установен лабораторно!“. Твърди се още, че „днес градът ни се сблъсква с нов екологичен фарс! Химическите анализи доказват, че питейната вида в града е замърсена и реално е вредна за човешкото здраве.“

Подплашени граждани споделят поста и спобстват за неговото разпространение. Под тепето провери така тиражираната информация.

Директорът на РЗИ-Пловдив д-р Аргир Аргиров отрече твърденията, че питейната вода в града е заразена. Пред репортера ни той обясни следното:

В момента в Пловдив се извършва рутинен мониторинг на водата в болници, детски градини и обществени сгради. Това е изискване на Европейския съюз, свързано с прилагането на Директива (ЕС) 2020/2184 за качеството на питейната вода, влизаща в сила от 2026 г.

Д-р Аргиров посочи и линк в сайта на Здравната инспекция, където е публикувана въпросната информация за събирането на проби – вижте ТУК.

Прави впечатление, че постовете във Фейсбук се появиха 2-3 дни, след тази в официалния сайт на РЗИ.

Така поднесената информация в социалните мрежи, след направен анализ на текста, съпоставен с изображението, на хората с критично мислене би трябвало да им светне лампичката поне по няколко показателя.

Първият и най-заележим е самата илюстрация. Снимката на жената в бяла престилка е взета от старо изследване на служители в РЗИ-София, по време на изследване на водата от обществените чешми в Благоевград.

Чудото над нея, което би трябвало да мине за ВиК система с питейна вода е трудно откриваемо дори и за търсачката на Гугъл изображения. То по-скоро е някакъв тръбопровод, вероятно от индустриална система, а наличието на мъх, мухъл и течове подсказва дългогодишно изоставяне, което не отговаря на съвременна или активна ВиК мрежа. Ако целта е да се покаже опасна питейна вода, изображението е напълно неподходящо за доказателство.

Втората червена линия в разпостраняваната публикация е липса на проверени източници. Тук твърденията за лабораторни доказателства за заразена вода не са подкрепени с цитирани лаборатории, методите, по които са извършени изследванията и къде е публикуван официалният доклад за тях. Това отсъствие на конкретика е типичен белег на некорекни публикации.

Третата червена лампа идва от използваните силни емоционални думи като „екологичен фарс“, „заразена вода“, „вредна за здравето“, което засилва тревожността, но не носи доказателствена стойност за твърденията, а предизвиква обществено недоволство и паника. Настоящите твърдения за „изключително заразена питейна вода“ в Пловдив не се подкрепят от официални източници.

След обстойна проверка на официалните достъпни източници на информация и разговорът ни с директора на РЗИ, към момента, няма официални данни, потвърждаващи твърденията за масово замърсяване на питейната вода в Пловдив с бактерията Legionella.

Припомняме, че според публикация от 21 май 2025 г., РЗИ – Пловдив е започнала превантивни изследвания за наличие на Legionella в детски градини, болници, хотели и други обществени сгради в града. Тези проверки са част от рутинен контрол и не са резултат от установено замърсяване или регистрирани случаи на легионелоза.

РЗИ – Пловдив редовно публикува резултати от мониторинг на питейната вода в региона. Последните налични данни не показват отклонения от нормативните изисквания за качество на водата. Няма официални съобщения за замърсяване или ограничения в използването на питейната вода в Пловдив.

В заключение от Здравната инспекция подчертаха, че питейната вода в Пловдив продължава да се следи и е в съответствие с действащите стандарти.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

4 коментари

  1. Разбира се че няма проблеми с водата и въздуха в Пловдив и РЗи никога не открива повишени стойнсотии, дори и при пожари на сметища

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина