АктуалноБизнесБългарияВластГласовеИзбориНовини

Бюджет 2025 на Община Марица е над 81 милиона лева

Ако 3% от средствата, които бизнесът внася в държавата се връщаха към общината, нямаше да има и една неасфалтирана улица, коментира кметът

Проф. Димов предложи да се състави комисия, която да започне разговори с институциите за промяна в законодателството, което да позволи част от данъците на бизнеса да се връща в общините, на чиито терени те се намират

С 28 гласа „за“ и само един „против“ общинските съветници на Община Марица приеха на днешното редовно заседание основната финансова рамка на сателитната на Пловдив община. През настоящия бюджетен период селищата на територията ѝ ще разполага с 81 570 439 лева.

Програмата за подобряване на инфраструктурата, определена като амбициозна ще разполага със сумата за капиталови разходи в размер на 25 258 860 лв., като от тях само 1 719 600 лв. са целева субсидия от републиканския бюджет. В нея са включени не само проектиране, изграждане и реконструкция на водопроводи и канализация и ремонт на улици, но и средства за дейности по проектиране на нови и ремонт на работещи детски градини, на читалища, на нови спортни пространства в училищата.

Дофинансирането на читалищата на територията на общината, което ще е с местни приходи, е в размер на 23 500 лева, а сумата за подпомагане дейността на спортните клубове – 174 000 лв.

Приходите за делегирани от държавата дейности са в размер на 33 405 280 лв., а местните – 40 133 666 лв.

„Бюджет 2025 е първият в историята на общината, гласуван с толкова голямо мнозинство. Благодаря на общинските съветници за оказаното доверие“, коментира кметът на Община Марица Димитър Иванов.

Той благодари от името на жителите и администрацията за почти пълното мнозинство при приемането на финансовата рамка на общината за тази година.

Димитър Иванов сподели, че бюджетът е справедлив, устойчив, балансиран, съобразен с приходите и разходите и допълни, че е жалко държавата непрекъснато да вменява нови задължения на кметовете, а в същото време да ги оставя сами да се оправят с набирането на средства за реализацията им.

600 милиона лева внасят в държавния бюджет компаниите, които оперират на територията на Община Марица. Капиталовата субсидия от страна на държавата е 1 750 000 и тази цифра не се е променила с години, на фона на инфлацията. Ако 3% от средствата, които бизнесът внася в държавата се връщаха към общината, нямаше да има и една неасфалтирана улица в нашите населени места. Още от първия си мандат, през 2011 година съм поставил темата за финансовата децентрализация, която много от партиите използват като лозунг в предизборните си кампании, но както виждате, развитие по този въпрос няма“, допълни Иванов.

Според дългогодишния общински съветник проф. Росен Димов субсидията от държавата е по-малка от финансовия бонус, който дава общината на държавата.

„Община Марица, за да се развива и да се подобри инфраструктурата, разчита предимно на местните данъци и на местните приходи. Необходимо е този въпрос да не се игнорира повече“.

Проф. Димов предложи да се състави комисия, която да започне разговори с институциите за промяна в законодателството, което да позволи част от данъците на бизнеса да се връща в общините, на чиито терени те се намират. 

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина