ЖивотНовини

Все повече хората умират от резистентни към антибиотици инфекции

Броят на хората, умиращи от резистентни към антибиотици инфекции, се увеличи миналата година, пише Vesti.bg. Нарастването на антибиотиците, които не действат, е „притеснително“, коментират експерти.

Според Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство 58 224 души в Англия са имали резистентна към антибиотици инфекция през 2022 г. – 4% увеличение спрямо 2021 г., предаде Sky News.

От тях 2202 са починали в резултат на инфекцията си спрямо 2110 през предходните 12 месеца.

Смъртността в рамките на 30 дни след развитие на резистентна към антибиотици инфекция се е увеличила от 19% на 20% през 2022 г. За чувствителните към лекарства щамове на заболяване процентът е 16, посочват експерти.

Тежестта на резистентните към антибиотици инфекции намалява от 2018 г. Това заяви на брифинг д-р Колин Браун, заместник-директор по антимикробната резистентност в Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство.

Намалението се дължи отчасти на пандемията и предизвиканите от нея промени в начина, по който хората търсят помощ, когато имат здравословни проблеми.

„За съжаление, през 2022 г. отново станахме свидетели на нарастване на резистентните към антибиотици инфекции”, обяснява специалистът.

„Все още не сме направили пробив в дела на инфекциите, които са резистентни. Виждаме обезпокоително повишаване на резистентността, свързано с някои антибиотици, които се използват за справяне с инфекции на кръвния поток и сепсис“, посочва експертът. 

Употребата на антибиотици в Англия е намаляла от 2014 г., като през 2020 г. се наблюдава рязък спад, но тенденцията е обърната през 2022 г., когато се наблюдава увеличение от 8,4% на предписаните лекарства, съобщи Sky News. 

Главният изпълнителен директор на Агенцията за здравна сигурност, Джени Харис призовава хората в Англия „да се отнасят отговорно към антибиотиците“, за да запазят тяхната ефективност.  

„Очакваме, че ако страдаме от бактериална инфекция, ще има антибиотик, който да ни лекува, но понякога това вече е просто невъзможно. Освен ако не се предприемат действия, наличието на животоспасяващи лечения ще намалее“, посочва Харис. 

Хората на възраст над 65 години имат най-висок процент на инфекции на кръвния поток, причинени от резистентни патогени, а бебетата под една година са следващата група с най-голям риск, обяснява тя.  

Данните на ведомството разкриват, че хората от най-ниските социално-икономически групи са по-склонни да се заразят с резистентни към антибиотици инфекции. 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина