ЖивотЗабавление

Пловдивчанки и туристки се киприха със забрадки на Главната

Забраждания и украси за глава от различни региони на България представи майстор Стоян Стоянов от Небет тепе

Таня Грозданова

Узун чаршия (Малката Главна) привлича и днес със сергии на майстори ювелири и една специална шатра току пред сградата на Българска народна банка. Там майстор Стоян Стоянов, майстор на народни носии, тъкани и накити от мъниста е подредил десетина украси за женски глави от различните фолклорни области на родината.  

„Българската забрадка като аксесоар от женския накит и начин на употреба” – така бе озаглавена работилница и лекция по темата на майстора, която е част от Международния фестивал „Балканска огърлица" – 2017. Той започна във вторник и продължава до 22 септември, за да се влее в традиционния Есенен панаир на занаятите, който ще бъде открит на  21 септември и ще продължи до неделя – 24 септември.  Майстор Стоян от Небете тепе – работилницата му и тази на съпругата му майстор тъкач се намира на стръмната уличка, която води към върха на тепето отляво – представи забраждания и украси за глава от различни региони на България. Беше планирал да разкаже на дамите под формата на лекция за начина на изработване, поводите по които се ползват, историята, възникването… Още първите посетители обаче го отрупаха с въпроси, а демонстрацията на използването им се превърна във фотосесия за желаещите дами.

Семейство туристи от Санкт Петербург си направиха снимки веднага. Десетокласничката Ивелина на връщане от училище се наслади на усещането да се докосне до Забрадка от Доспатско и с истинско вълнение позира пред обектива ни, споделяки, че в семейството ѝ се пазят 7 автентични носии от баби и прабаби.

Майсторките от близките маси, участнички в Панаира на занаятите бяха едни от първите, които не се стърпяха да се забрадят.

Традициите на забраждането са били дълбоко вкоренени в бита на българина. Вярванията защо това се прави намират обяснения от древни езически религии до източноправославието. 

Майстор Стоян, освен майстор в занаята е и майстор разказвач. 25 години митарства по сборове и по седенки, сам издирва автентични забраждания и украси за глава. За това време е успял да създаде най-богатата такава колекция. Сбирка като неговата не притежава нито един етнографски музей в страната.

Програмата на фестивала продължава до 22 септември. Ето какво може да видите днес:

21.09.2017 г. /четвъртък/

9.00ч. -12.00ч. – Изработване на „Балканска  огърлица” в оборудвана бижутерска работилница в СУ „Н.Вапцаров”.

12.30 ч. -14.30 ч.  Уъркшоп  по сребърен филигран – СУ „Н.Вапцаров” с лектор Катарина Дода.

11.00ч.–18.00ч.  – Демонстрации и базар на накити, изработени от различни материали на  ул. Райко Даскалов (Старата Узун Чаршия).

15.00ч. -17.00 ч. – ФИНАЛЕН ЕТАП от изработване на „Балканска  огърлица”, сглобяване на готовите елементи на ул. Райко Даскалов / пред БНБ/.

19.30ч.  – Майсторска вечер – представяне на сребърната огърлица, връчване на грамоти на участниците.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина