ЖивотЗабавлениеНовини

Откриване на течове с термокамера FLIR

 

Спуканата тръба на водопровода е кошмар за всяко домакинство, особено зимно време. Независимо дали живеете в къща или апартамент; независимо дали имате хидроизолация или не, нищо не може да Ви предпази от теч в стената, мухъл и завишени сметки за вода. Най-притеснителен от всички е фактът, че могат да минат месеци, преди дори да заподозрете, че в дома Ви има теч. Съществуват обаче няколко съществени признака, по които можете да установите това.

 

Как да откриете теч в дома си

  1. Ослушайте се за капещи звуци – особено вечерно време, след като всичко в дома Ви утихне, обърнете внимание на кухнята и банята. Затворете добре всички кранове (никога не стягайте твърде силно, за да не ги повредите) и ако все още чувате звуци, опитайте се да локализирате мястото, от което идва шума. Ако живеете в нова сграда, най-вероятно тръбите Ви са PVC и по-лесно ще успеете да откриете източника на теча, но ако сте в стара сграда или къща, то тръбите Ви най-вероятно са метални и да чуете звука на капките е почти невъзможно.

Можете и да се доверите на доказан специалист в откриване на течовеHidera.net

 

  1. Следете сметките си за вода – ако усетите, че разходите Ви са се увеличили през последните месеци, причината за това най-вероятно е водата. Пазете сметките си и следете количеството използвана вода. Средно на човек се падат по четири кубика на месец. Ако количеството е по-голямо (и Вие не сте правили пролетно почистване), то със сигурност имате теч. Разбира се, това няма да Ви покаже къде точно е проблемът, но ако липсват видими признаци като мухъл и лоша миризма, ще трябва да се обърнете към професионалисти с влагомери или термокамери FLIR за да открият източника.

 

  1. Дефектен водопровод – ако сте сигурни, че има теч, затворете всички кранове, засечете стойностите на водомера и изчакайте три часа. Ако стойностите са се променили значително, то най-вероятно има спукан водопровод. Ако ли не, проблемът може да е външен, т.е. влагата да идва от разместена керемида или неправилно поставен покрив. Проблеми с влагата и изобщо с отоплението винаги има при къщите и апартаментите на последните етажи.

 

  1. Мухъл – в началния си стадий мухълът прилича на черни или кафеникави точици, събрани в безформена „мъглявина“ в банята, кухнята или в друга стая в дома Ви. Може да е по стената или по тавана. В по-късния си стадий мухълът се разраства и започва да произвежда спори, които могат да доведат до алергии и дихателни проблеми. Когато откриете мухъл, първо трябва да се погрижите за него и едва тогава да локализирате теча в стената.

 

  1. Ронеща се боя – може и да са тапети. Влагата от спукана тръба прониква през бетона и дори през хидроизолацията, напоявайки ги като гъба. Водата разрушава връзките на боята, превръщайки я в нещо като стара, люспеста кожа, която прави купчинки по протежението на стените. Помнете, че мястото, на което пада боята, съвсем не е мястото на теча. Водата се стича отгоре-надолу, т.е. течът трябва да е някъде по-нагоре. Това ще се види най-добре с термокамера FLIR, която умее да улавя с прецизна точност по-ниските температури, които влагата излъчва.

 

  1. Лоша миризма – друг начин да откриете теч, когато няма видими признаци, е като се доверите на обонянието си. Миризмата на застояла вода, на нещо тинесто ще Ви ориентира. Най-вероятно ще попаднете и на обезцветени петна, особено ако имате ламперия или друго подобно покритие.

 

  1. Локвички вода – не само пералнята и съдомиялната оставят локви. Ако забележите локви вода, кафяви линии по дължината на стената, промяна на текстурата, дори изкривяване на самата стена, то най-вероятно имате спукана тръба. Събирането на вода покрай стените се забеляза най-трудно в банята и тоалетната, където е обичайно мокро. Ако имате съмнения, обърнете внимание на фугите на плочките, в които може да се е появила плесен или дори мухъл.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина