ЖивотЗдравеНовини

Симптоми на прегряване и обезводняване при деца и съветите на педиатър

Проф. Спасова, началник на Клиника по педиатрия към УМБАЛ „Св. Георги“: “Ако фонтанелата и очните ябълки на бебето хлътнат в жегата, непременно потърсете педиатър.”

“Ако за възрастните жегите са непоносими, то за децата са и много опасни – малчуганите много по-лесно се обезводняват.” Предупреждението отправи проф. д-р Мария Спасова, началник на Клиниката по педиатрия към УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, гр. Пловдив.

При високи атмосферни температури детето по-бързо приема топлина, а съответно при измръзване – по-бързо я отдава. И колкото по-малко е детето, толкова повече важи правилото. Повръщанията и диарията са по-чести, което може да доведе до по-бързо обезводняване отколкото при по-възрастните. Когато това се случи, не можем да сме сигурни, че ще успеем да компенсираме загубите само с течности през устата.  При децата е добре по-бързо да се посети Спешно отделение и, ако е необходимо, да му се направи венозно оводняване.

Сигурен симптом на обичайното обезводняване на първо място е жажда и сухи лигавици. При бебетата хлътват фонтанелата и очните ябълки, но това са вече късни симптоми, които не бива да се допускат. При прегряване без повръщане обичайно е достатъчно детето да се оводнява през устата. Най-важно правило в горещите дни е да се приемат течности, което е строго индивидуално за всеки човек. Има хора, които не пият често, но майките е редно да знаят, че при тегло до 10 кг на бебетата се дават до литър на 24 часа.

„В големите жеги дете по-малко от година и половина – две не трябва да се излага на слънце на плажа, където няма температурен комфорт“, подчертава проф. Спасова.

За да се избегне прегряването, тя съветва, тялото му да е покрито, а главата да е с шапка и на сянка. При излизане навън напомня на родителите да носят със себе си течности и мокри кърпички.

“Топлината не се отнема от кожата, а от кръвоносните съдове. Мокрите кърпи се слагат под мишниците или върху магистралните кръвоносни съдове, а не на гърдите или на челото на детето.”, допълва проф. Спасова.

За първа помощ срещу обезводняване се ползват специални разтвори и рехидратиращи прахчета със соли, тъй като се губи голямо количество не само вода, но и соли. При повръщане се изхвърлят солна киселина и натрий, което води до състояние на “хипотонична дехидратация” – загуба на повече соли, отколкото вода. При изпотяване се губи повече вода, отколкото соли, т.нар. “хипертоничната дехидратация”.

Когато едно дете е обезводнено от изпотяване или жега и получи топлинен удар, тогава състоянието му е тежко. В такива случаи бързата реакция е много важна – веднага трябва да се дадат течности и да се свали телесната температура. Но такова дете непременно трябва да бъде заведено в Спешно отделение. При хронични сърдечни и белодробни заболявания, големите жеги трябва да се избягват – препоръчително е излизане навън сутрин и вечер, когато температурите са по-ниски.

“Особено внимателни трябва да бъдат родителите към охлаждането с климатик – детето не трябва да се излага на голяма температурна разлика.”, предупреди проф. Спасова.

Физиологичната температура, на която се отглежда бебе е 22-23 градуса. Също така, от изключителна важност за ограничаване на разпространението на бактериии гъбички от климатици, е тяхното основно и периодично изчистване, както и профилактиката им.

В горещите летни дни известният педиатър препоръча да се спазва и правилна диета, която включва консумацията на повече течни храни. Ако детето повръща, нейният съвет е течности да се дават често и по малко, за да не се раздува стомахът и да се дразни допълнително. Важно е в рамките на около 6 часа да не бъде хранено и да приема чай и други течности за оводняване.

От Клиника по педиатрия към УМБАЛ “Свети Георги” ЕАД, гр. Пловдив съобщават, че към момента няма постъпили деца по спешност заради големите жеги, но се приемат пациенти с инфекции, причинени от тях. В момента основно се приемат за преглед и лечение болни, които се връщат от почивка с висока температура, повръщане, диария и обезводняване.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина