Бизнесменът Румен Гайтански-Вълка и бившият директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев ще бъдат обявени официално за издирване заради разследването на Комисията за противодействие на корупцията, свързано с отпускането на кредит от 150 млн. лева на фирми на Вълка.
Това заяви министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, цитиран от БНР. Той допълни, че МВР работи по случая само въз основа на постановления, които са постъпили официално.
За кредита стана ясно преди 5 години, когато служебен министър на икономиката бе Кирил Петков. Едва миналия път от КПК съобщиха, че е започнало разследване, а от ББР съобщиха, че два пъти прокуратурата е отказвала да образува досъдебно производство.
При вчерашната акция на полицията, КПК и прокуратурата бяха претърсени няколко адреса в София и Кърджали – на Гайтански, Мавродиев и в офиси на фирми, близки до бившия кмет на Кърджали от ДПС Хасан Азис. Бяха иззети и няколко луксозни автомобила на Вълка.
„Продължаваме да оказваме съдействие на колегите от Комисия за противодействие на корупцията. Предполагам, че предстоят множество процесуални действия, включително разпити и експертизи, които ще се назначават, но ние ще работим само и единствено въз основа на постановления, които ни бъдат предадени официално. Предполагам, че те ще бъдат обявени за издирване. Може би вече това да се е случило, така че в един или друг момент ще се появят тук. Това е казус, по който МВР не е пряко отговорно и не е разследван от нас този случай“, коментира Стоянов.
По неофициална информация и Гайтански, и Мавродиев не са в страната.
Кредитът, заради който започна разследване, е отпуснат през 2019 г. Той е бил обезпечен от фирма, която е била закрита 8 дни след отпускането му е и досега не е бил върнат. Парите са преминали през поредица от фирми, по-голямата част, от които пряко свързани с Румен Гайтански.
30 милиона от тях са отишли към банка, към която задължения е имал ТЕЦ Варна, в който участие има почетният председател на ДПС Ахмед Доган.