Санират каменната облицовка на „Енергото“ със стиропор
Унищожават проекта на легендарния архитект Стойко Стойков
Теодор Караколев
Поредно саниране на красива стара сграда със стиропор върху автентичен красив материал стартира в Пловдив. От няколко дни офисът на ЕВН на ул. „Христо Г. Данов“ – позната като Юг-Енерго – е опакована в строително скеле. Строители подменят дограмите на огромната постройка, като са подготвили и стиропорени плоскости (EPS) за облицоване на фасадата.
Сградата е един от малкото автентично запазени големи строителни обекти, реализирани в Пловдив през 30-те и 40-те години на миналия век, преди забраната на частната архитектурна практика през 1948 година. Автор на проекта е легендарният за града ни архитект Стойко Стойков, проектирал мнозинството сгради по Главната улица, както и днешния Военен клуб. Стойков печели архитектурен конкурс за постройка на Енергото, заедно със сина си Желязко Стойков и бившия градски архитект Никола Овчаров. Сградата се строи в периода 1947-48 година.
Мнозинството красиви архитектурни образци в Пловдив през периода между двете световни войни са на по-малки сгради или частни къщи, както и на училища. Големите обществени сгради са изключение, като са известни примерите с дългогодишните неуспешни опити за постройка на Общински дом, театър и други големи постройки. Сред малкото успешни такива проекти са сградата на Пловдивската трудова борса (днес болница „Свети Мина“ на колелото на Централна гара), построена между 1936 и 38 година от национално известния архитект Георги Овчаров. Днешната болница претърпя същата тъжна съдба преди години, когато каменната ѝ облицовка бе измазана с изолация, въпреки че сградата е обявена за културна ценност.
Пълния текст четете в КАПАНА.БГ
От гербави селяндури с претенции толкова, дето се вика…
После ще се върне облицовката няма да остане на изолация.
Колкото и да е сериозна темата, по която пишете, само като прочета „мнозинството сгради“ и „мнозинството архитектурни образци“ – и се изпълвам с недоверие към компетентността на автора.
Много жалко и тъпо решение, при все че може да се постави вътрешна изолация, а на сградата едно измиване на камъка и ще светне. Отделно, че самият камък е изолация. Посредственост отвсякъде и липса на норми. Не че каот имаше закон и Първа градска пак я опаковаха…тъпа работа! Какво може да се направи вече?
ЕВН Електроснабдяване не може да си позволи услугите на ЕВН Топлофикация и ще се стиропоризира, за да пести!
Обезличаването на града и превръщането му, в стандартно селище, от типа „миньорско“, е към края си. Имайте още малко търпение. Междувременно – снимайте каквото е останало – може и пари да изкарате след време…
И не, че Енергото не може да си плати сметката за отопление…