Изпод тепетоМнения

Санират каменната облицовка на „Енергото“ със стиропор

Унищожават проекта на легендарния архитект Стойко Стойков

Теодор Караколев

Поредно саниране на красива стара сграда със стиропор върху автентичен красив материал стартира в Пловдив. От няколко дни офисът на ЕВН на ул. „Христо Г. Данов“ – позната като Юг-Енерго – е опакована в строително скеле. Строители подменят дограмите на огромната постройка, като са подготвили и стиропорени плоскости (EPS) за облицоване на фасадата.

Сградата е един от малкото автентично запазени големи строителни обекти, реализирани в Пловдив през 30-те и 40-те години на миналия век, преди забраната на частната архитектурна практика през 1948 година. Автор на проекта е легендарният за града ни архитект Стойко Стойков, проектирал мнозинството сгради по Главната улица, както и днешния Военен клуб. Стойков печели архитектурен конкурс за постройка на Енергото, заедно със сина си Желязко Стойков и бившия градски архитект Никола Овчаров. Сградата се строи в периода 1947-48 година.

Мнозинството красиви архитектурни образци в Пловдив през периода между двете световни войни са на по-малки сгради или частни къщи, както и на училища. Големите обществени сгради са изключение, като са известни примерите с дългогодишните неуспешни опити за постройка на Общински дом, театър и други големи постройки. Сред малкото успешни такива проекти са сградата на Пловдивската трудова борса (днес болница „Свети Мина“ на колелото на Централна гара), построена между 1936 и 38 година от национално известния архитект Георги Овчаров. Днешната болница претърпя същата тъжна съдба преди години, когато каменната ѝ облицовка бе измазана с изолация, въпреки че сградата е обявена за културна ценност.

Пълния текст четете в КАПАНА.БГ

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

6 коментари

  1. Колкото и да е сериозна темата, по която пишете, само като прочета „мнозинството сгради“ и „мнозинството архитектурни образци“ – и се изпълвам с недоверие към компетентността на автора.

  2. Много жалко и тъпо решение, при все че може да се постави вътрешна изолация, а на сградата едно измиване на камъка и ще светне. Отделно, че самият камък е изолация. Посредственост отвсякъде и липса на норми. Не че каот имаше закон и Първа градска пак я опаковаха…тъпа работа! Какво може да се направи вече?

  3. Обезличаването на града и превръщането му, в стандартно селище, от типа „миньорско“, е към края си. Имайте още малко търпение. Междувременно – снимайте каквото е останало – може и пари да изкарате след време…
    И не, че Енергото не може да си плати сметката за отопление…

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина