Пловдивските редици на МВР излязоха на протест
С промените кърпим закона, а след това той създава противоречия, коментира Янчев
Пловдивските служители на реда излязоха на протест, подкрепяйки своите колеги от цялата стана. У нас, в различни градове, започна серия от протести на полицаите, които искат по-добри условия на труд и по-удовлетворяващо заплащане. Негодуванието срещу настоящите условия и система, ще изразят и полицаите в Смолян и други градове в областта през следващите дни. Петдесетина полицаи от Пловдив излязоха пред областната дирекция на фона на "Кой уши байряка" и издигнаха транспаранти, върху които бяха изписани стари политически обещания за промени в МВР, неизпълнени до днес.
Заедно с всички свои колеги, пред ОД на МВР Пловдив, присъстваше и Доньо Янчев, председател на синдикално дружество „64“ в Пловдив. Ето какво коментира той за Под Тепето:
Защо тази вечер сте тук? Какво искате да кажете на ръководството на ведомството и надявате ли се, че ще ви чуят?
Нашият протест тази вечер е част от веригата протести, организирани от Синдикалната федерация на служителите в МВР, в подкрепа на исканията, които отправихме по време на националния протест на 5-ти юли, а именно спешна индексация на възнагражденията на служителите, спешна работа по изцяло нов закон за МВР с участието на представители на синдикатите. На този протест имаме намерение да извадим някои от обещанията, които са давани през годините и не са изпълнени. Целта ни е да покажем, че не чрез обещания можем да покажем ефективна реформа в сектора Сигурност, а само чрез диалог. Искрено се надяваме да ни чуят, особено че от протеста насам са направени няколко много добри заявки от ръководството на МВР. Позволиха ни да изпратим наши предложения по евентуално изготвена нова нормативна база. Сега остава да се надяваме, че тези наши предложения ще бъдат обсъдени.
Това означава ли, че има реален диалог?
Да, налице са стъпки за такъв диалог.
Колко заявки за промени са дадени през годините и колко от тях са реализирани?
Проблемът не е в заявките за промени. Проблемът е в това, че доста от промените се заявяват и се правят без да бъдат обмислени. Така на практика се получава един „кърпен“ закон, който създава противоречия, които трябва да се решават отново. Това довежда до други поправки в закона, които водят до други противоречия и т.н. Нашата цел е да предложим нещо, която няма да има нужда от системни ремонти.