Три соларни централи върху Техническия университет в Пловдив
„Започваме монтаж на три соларни системи върху покривите на 2-ри и 4-ти корпуси на нашия университет“. – Това съобщи доцент д-р Георги Ганев – декан на факултет „Електроника и автоматика“ в Техническия университет – филиал Пловдив. Новите соларни мощности ще бъдат завършени и пуснати в експлоатация до края на 2023 година.
Като изследовател в Центъра за компетентност „Интелигнтни мехатронни, еко и енергоспестяващи системи и технологии“ доцент Ганев отговаря за реализирането на този проект. Стойността на двете фотоволтаични системи е малко над 80 000 лева и се финансира от Центъра за компетентност. Той обясни: „Едната фотоволтаична система е с мощност 22 kWp и ще работи от покрива на втори корпус на университета на бул. „Санкт Петербург“. Другата е с мощност 5kWp и е разположена върху покрива на Четвърти корпус /Ректората/ на Техническия университет – филиал Пловдив на ул. „Цанко Дюстабанов“ 25.
Върху покрива на Четвърти корпус ще се изгради и още една соларна система. Тя е дарение от българския клон на австрийската фирма Енери. Ще бъдат инсталирани панели с обща мощност 20kWp. Фирма Енери е специализирана в разработването и поддръжката на централи за производство на възобновяема електроенергия. Един от тях е ФЕЦ Караджалово в близост до гр. Първомай, а в момента компaнията работи по друг обект край гр. Русе.
=Колко електроенергия ще се добива?
Чрез новите фотоволтаични системи ще се покрива около 20% от общото потребление на Техническия университет – филиал Пловдив. Инвестиционната цел обаче е по-широка – не само производство на „зелена“ енергия от слънцето, но и обучение на бъдещите инженери да проектират, да изграждат, да експлоатират соларни системи, така че да се получи максимален добив на енергия.
Във втори учебен корпус към фотоволтаика ще се свърже система за съхраняване на енергия в акумулаторна батерия и зарядна станция за електрически превозни средства. Ще се използват два типа трифазни инвертори – хибриден и мрежови, за да се открои разликата между тях. Мрежовият инвертор преобразува постоянният ток в променлив и го подава към трифазната мрежа. А хибридният инвертор освен че преобразува енергия, е свързан към акумулаторната батерия. При интензивно слънчево греене инверторът зарежда акумулаторна батерия, а при недостатъчна слънчева радиация – черпи енергия от акумулатора и я подава към трифазната мрежа и останалите потребители в сградата. Инверторите, зарядната станция ще се използват приоритетно от студентите от специалност “Дизайн и програмиране на електронни системи“.
Фотоволтаичната система върху покрива на Четвърти корпус на университета с мощност 20kWp е трифазна и ще компенсира част от потреблението на сградата. Фотоволтаикът с мощност 5kW е свързана към еднофазен инвертор. В сградата има изградена система за контрол на качеството на електрическата енергия. Чрез нея студентите от специалност „Електротехника“ ще могат да видят и оценят какъв е ефекта от присъединяването на възобновяемите енергийни източници върху трифазната мрежа. Ще се
запознаят и с поддържката на соларните системи – откриване на повреди с използване на термовизионна камера и други. Разбира се ще говорим и за прогнозиране на добиваната електроенергия, което е важно при един свободен пазар на електроенергията, заключи доц. д-р Ганев. При всички тези дейности Техническият университет – филиал Пловдив ще разчита на опита на специалисти от Енери и други фирми-партньори на факултета, които ще водят и упражнения със студентите.