БългарияЕвала

Добрият пример: Различното пловдивско училище

Родители и приятели на училището вложиха личен труд и усилия, за да помогнат за ремонта на "новата" сграда на ОУ „Алеко Константинов”

Предстои изграждането на първата сертифицирана площадка за безопасност на движението

Проектът "Аз обичам моето училище" не само украси школото и вдъхна живот на класните стаи, но спомогна за по-бързо и ефективно усвояване на учебния материал

Стефка Георгиева

С над 110-годишна история, основно училище „Алеко Костантинов“ не спира не само да се разраства, но и да осигурява възможно най-добрите условия за обучение на своите деца. Както ви съобщихме през миналата седмица, пловдивското школо стана част от инициативата на LightSource Charity, които подпомагат различни инициативи, като една от тях е подобряване на учебната среда за българските деца. По този повод се срещнахме с директора на ОУ-то, Красимир Ангелов, който не само ни разказа за проекта, но и ни разведе из новите тематични класни стаи.

Всичко това се дължи на добрия екип и нямам предвид само служителите в училището. Това, че се развиваме и се движим нагоре не се дължи на директора, а на това, че работя с най-добрия екип – учители, училищен съвет, родители, деца и приятели на училището, заяви г-н Ангелов в самото начало на нашата среща. Самото училище е било проектирано за 250 деца, а в момента всеки ден в него влизат над 600 ученици. „Превишихме многократно капацитета си и класните стаи не достигат, но сме щастливи, допълни директорът на школото.

Поради недостиг на пространство, от общината са отдали за ползване на Алекото сградата на бившия Междуучилищен учебен център. В „новата сграда“ е реализиран и самият проект „Аз обичам моето училище“, за който ви разказахме. Докато се достигне до този момент, обаче, перипетиите не били една и две. Самата сграда е била в окаяно състояние – течове от покрива, липса на санитарни помещения и обрасъл в дива растителност двор.

Общината помогна, но финансовата помощ беше изключително недостатъчна. Целият ремонт на сградата по предварителен план би следвало да струва 600 хиляди лева, а общината финансира едва 1/6 от необходимата сума. Родители и приятели на училището ни помогнаха с личен труд, за да стане реалност това, което виждате днес, благодарен е Ангелов.

А какво представлява „новата сграда“ на ОУ „Алеко Константинов“, която като на шега се намира на ул. „Алеко Константинов“? От някогашната сграда в окаяно състояние няма и помен. Направен е основен ремонт на покрива, ремонтирани са стаите, изградени са нови санитарни помещения за децата, заради които се е наложило да се отливат бетонни плочи, понеже такива не е имало. И тук на помощ се притичат Артър Спърлинг и Албена Тошева, основателите на LightSource Charity.

Цялата статия може да прочетете на КАПАНА.БГ

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Крайно време беше да се направи нещо за това училище освен да се събират пари от родителите. При този набор от най- богатите семейства в Пловдив, срамота щеше да е, да не блесне „Алекото“. Нищо не се споменава за физкултурния салон. Там подобрения има ли?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина