Заради архитектурния ансамбъл, от който е част, сградата на ул. „Драгоман“ 12 във Варна бе включена в списъка на чакащите да получат статут на културна ценност
Морската столица загуби поредната сграда, очакваща статут на културен паметник. Заради архитектурния ансамбъл, от който е част, сградата на ул. „Драгоман“ 12 във Варна бе включена в списъка на чакащите да получат статут на културна ценност.
За по-малко от година същата постройка – част от архитектурен ансамбъл в историческия център на града, горя на два пъти. Единствената реакция на местната администрация бе да обяви останките от постройката за опасни и да поиска окончателното ѝ разрушаване.
Статут имат почти всички постройки в съседство – варненският Куклен театър, помещаващ се в сградата на някогашна протестантска църква, Музеят на куклите и още поне две сгради по ул. „Драгоман“.
През 1987 г. цялото каре, заключено между улиците „Драгоман“ и „Шейново“, беше оформено като зелена площ с амфитеатър за улични представления, място за игра на деца и монументална пластика, посветена на някогашната детска асамблея „Знаме на мира“. На 2 юли 2007 г. обаче собствениците на сградата разрушиха една от стените, украсени с детски рисунки, а амфитеатърът се превърна в заведение.
„Дневник“ наскоро изпрати до общинската администрация във Варна въпроси, чиито отговори трябваше да изяснят какво предвижда Подробният устройствен план, изработен за терена, в който се намира изгорялата сграда на ул. „Драгоман“ 12 и кой е поискал изработването му. Отговори обаче не бяха получени.
В отговор на зададени въпроси непосредствено след последния пожар обаче районният кмет на централното варненско кметство „Одесос“ Георги Недев съобщи, че за имота е издадена виза за проектиране на хотел още през 2014 г. от главния архитект на Община Варна. За имота обаче няма издавано разрешение за строеж от район „Одесос“ по действащия към момента подробен устройствен план.
За първи път покривът на старата сграда на ул. „Драгоман“ 12 беше запален през ноември 2021 г. – няколко дни след като горя друг архитектурен обект в София – на бул. „Христо Ботев“ 61. В този период предстоеше предаване на властта от служебното на редовното правителство, формирано след последните парламентарни избори.
Вторият от тях унищожи почти напълно останките от сградата до варненския Куклен театър. Той избухна на 20 юни – отново в момент на почти пълна парализа в държавната администрация след гласуваното недоверие на правителството на Кирил Петков. Реакция от страна на варненския кмет тогава не последва.
След пожара от 20 юни т.г. на собственика на сградата е издадено предписание „за незабавно ръчно премахване на опасните и напукани зидове, което е изпълнено“. Според районият кмет Георги Недев това, което е следвало да се направи, е да се събори и останалата част от сградата, след като се осигури маршрут за извозване на строителните отпадъци. Което явно се е случило днес.
Виолета Василева, която има бизнес в съседство с къщата и която подаде сигнал до „Дневник“ за събарянето на къщата, разказа, че е звъняла на телефона на Дирекцията за национален строителен контрол – Варна за сигнали, когато е видяла да навлиза техниката за събаряне в имота. Оттам обаче са ѝ отговорили, че трябва да подаде писмен сигнал.
Срутването на сградата във Варна се случва само седмица след като се породи обществено напрежение покрай събарянето на пореден тютюнев склад в Пловдив. Министърът на културата Велислав Минеков на няколко пъти пътува до Пловдив в опит да спре разрушаването на историческите сгради, но въпреки това събарянето на тютюневия склад на ъгъла на улиците „Г. М. Димитров“ и „Екзарх Йосиф“ продължи.
Последва размяна на обвинения между кмета на Пловдив Здравко Димитров и директора на Националния институт по недвижимото културно наследство (НИНКН) арх. Петър Петров. Повече подробности около скандала четете ТУК.
Сега е моментът да разрушим всички старинни сгради и да построим хиляди Оазиси за чудо и приказ из цялата страна. Само бетон и пак бетон за дървени глави.
Сега е моментът да разрушим всички старинни сгради и да построим хиляди Оазиси за чудо и приказ из цялата страна. Само бетон и пак бетон за дървени глави.