СъдТемида

Юристите: Не, не плащайте такса за включване, ако ЕВН ви изключи тока

Ако дружеството продължава с тази практика, не се съобразява със съдебно решение,  категоричен е адвокат Димитър Деков

Незаконно е още да се прекъсва тока без уведомление. Въобще цялата процедура по спирането на тока е отменена

Решението на ВКС е ясно и категорично- ЕВН не може да събира такса за възстановяване на спрян ток. Това заяви председателят Сдружението за правна помощ на потребителите  адвокат Димитър Деков. Юристите, завели дело срещу точки от общите условия на ЕВН и спечелили пред ВКС, опровергаха официалната позиция на дружеството, според която то ще продължи да взима пари за вдигане на шалтера. Те са категорични, че с решението си Върховният съд казва, че тази такса не може да бъде събирана. В същото време от  енергийното дружество обявиха, че ще оставят таксата, защото тя е разход, който ЕВН Електроснабдяване плаща на ЕВН Електроразпределение. Това становище е недобросъвестно, като това е най-меката дума, която може да бъде използвана, подчерта адвокат Мадлен Кавръкова. Според тази позиция от ЕВН смятат да не се съобразят със съдебно решение. Което е недопустимо. Така те няма и да изпълняват общите си условия, което не отговаря на задълженията по лиценза им. Ако продължават да искат тази такса за възстановяване на електрозахранването ние сме готови във всеки един конкретен случай да съдействаме на потребителите и да предизвикаме процедура за административно наказание за нарушение на Закона за защита на потребителите, заяви адв. Деков. И се закани да сезира прокуратурата за неизпълнение на съдебно решение, ако от ЕВН продължават да начисляват такса за вдигане на шалтера. Той допълни, че разходите по възстановяване на спряно електричество  са включени в цената на тока и не следва да се начисляват отново. Защото таксата за възстановяване на електричество не е съобразена със Закона за енергетиката, както смята Върховният съд.

Решението на Темида обявява още процедурата по спирането на тока за неравноправна. Съдът казва, че 10-дневният срок за забавяне плащането на сметката е твърде кратък и трябва да бъде разширен. За десет дни незаплащане ЕВН няма право да ви спре електричеството според решението на съда. Дърпането на шалтера вече е крайна мярка, едва след като дружеството приложи всички други мерки за събиране на дължимата сума. Според Темида това е незаконна принуда. Незаконно е още да се прекъсва тока без уведомление. Въобще цялата процедура по спирането на тока е отменена, твърдят юристите от Сдружението за правна помощ на потребителите. Това решение на ВКС задава нов стандарт в отношенията между търговец и потребител. Този стандарт трябва да засегне всички, не само клиентите на ЕВН, допълва адв. Деков. Според юристите от решението на ВКС могат да се възползват и небитовите абонати. А самото то да промени общите условия на другите енергоразпределителни дружества в страната, стига институциите да се задействат. Самите адвокати ще ги сезират. Те ще пратят писма до Комисията за защита на конкуренцията, до ДЕКЕВР, парламента и Комисията за защита на потребителите, за да настояват решението на ВКС да бъде прилагано и за другите компании като ЕВН.

От тук насетне остава отворен въпросът дали потребителите могат да съдят ЕВН за всяка платена от тях такса за възстановяване на електричеството. Това остава на индивидуалната преценка на дадения адвокат и клиента му.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина