От Квак на Щърк
Българското крафт пиво, забъркано с белгийски майсторлък
Стефка Георгиева
След като предния път поговорихме за квакащата бира, някак логично е да продължим с дългокраките щъркели. Днес под прицел е „Бял щърк“, който е сравнително нова бира без особена история, но за сметка на това с доказано качество и страхотен вкус. До този момент не съм срещнала нито един човек, който да има забележка към пивото. Тестовете, експериментите и пробите по любимия щъркел започват през 2011г., а през 2013-та първият светъл ейл е вече на пазара. Ура! Без да се бавят, няколко месеца по-късно, през юли миналата година, на пазара се появява и летния вариант на Щъркелчето, което разпали истински фурор сред ценителите на хубавото пиво.
Какво всъщност е Щърка? Богатство от малц, увито в горчивината на Ситра хмел (при лятната бира), жива във всякакъв аспект, която е непастьоризирана и е без филтрация, което позволява да усетите природните съставки на дългокракото пиво с 5.5% алкохол в ниска бутилка.
По произход бирата е българска, но е дело на опитен белгийски майстор-пивовар и се бутилира в Белгия. В нея няма изкуствени съставки като аромати, плодови сиропи, добавки, консерванти и т.н. и се ползват най-чисти житни култури.
Единственото противоречие, което по мое мнение съществува, е отношението на името към бутилката, което пък от своя страна създава забавен парадокс. Ретро шишето е 330мл. и е супер удобна, а етикетът ми е фаворит отново заради нашумялото връщане към миналото. А най-добро място за консумиране на приятната бира в Пловдив е Котка и Мишка, така че ние взимаме по един щъркел и ви очакваме. А пък в неделя ще можете да опитате ексклузивно наливен Бял Щърк. Той ще бъде представен пред Котка и Мишка в бирен фестивал, част от големия Капана фест. На място можете да научите и тайните на пивото от самите производители.