Забравеният град

Археолози откриха прабабата на улица Съборна в Стария град

Попаднаха на средновековна алея, която доказва, че топографията на резервата не се е променила до днес

Средновековни жилища, антични зидове, находки и очаквания за интересни разкрития под бутната къща

Бутната къща в Стария град разкри интересни археологически находки. Съборената заради тотално увредена конструкция преди няколко месеца близо 100-годишна постройка на улица Съборна извади на терен археолог Божинова и екипа й. Вече трета седмица археолозите работят на място и вече могат да се похвалят с интересни открития. Като това, че под съвременната Съборна има средновековна улица. Експертите вече са я кръстили на шега прабабата на Съборна.  Тя доказва, че топографията на Стария Пловдив се е запазила до ден днешен от времето на Средновековието.

Вече са разкрити няколко културни пласта. Започваме от най-долния- античност, минаваме през добре запазено Средновековие и завършваме с ранно османски вкопавания и щерна за вода от 19 век. Средновековните пластове са нарушени от ранно османски вкопавания от периода до 17 век. На места под Средновековието достигаме античност. Има частично запазена стена с хоросан. На места има съхранен античен пласт. Това, което до момента можем да кажем, че това тук са били жилища, каза пред Под тепето ръководителят на археологическият екип Елена Божинова. Все още не е ясно дали собствениците на имота ще експонират нещо от разкопките. Те трябва да вдигнат абсолютно копие на бутнатата къща, като ако се попадне на ценна археология тя може да бъде показана за публиката на приземното ниво.  Собственикът на имота няма нищо напротив, дори е склонен да преразгледа плановете си и да експонира нещо в приземна част. Зависи обаче какво ще разкрием. Към този етап тези зидове са доста изядени, запазването им ще е трудно. Ако има по-голяма част от запазен зид вероятно ще бъде експониран. Очакваме нещо подобно да се появи на едно от местата в терена, където естествената скала буквално цепи надолу. Тя е оформена изкуствено. Дали е малка кариера за добив на камък или е умишлено оформено пространство за живот например, все още е рано да кажем. Това място дава надежди, че надолу ще има повече запазен културен пласт. Нищо чудно да има здрави антични пластове, допълва археолог Божинова.

Очаква се работата на екипа й да продължи още 2-3 седмици. Ако бъдат открити ценни зидарии например и собственикът реши да не ги експонира, те ще бъдат демонтирани под наблюдението на археолозите. Те вече са попаднали на куп находки, предимно керамика и монети. Открити са цели съдове, както и дребни, но изключително красиви и запазени находки от Средновековието. Като рисувана стъклена гривничка и миниатюрно средновековно съдче за подправка, най-вероятно за оцет, с чучурче.   

 

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Пловдив е красив във всички сезони. И във всички епохи. Един уникален град. Който ако живееш няколко години в него. После винаги го носиш в сърцето си. Където и да отидеш!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина