БългарияВластИзбориНовини

Депутатите се местят в сградата на бившия Партиен дом

Есенната сесия на 49-ото Народно събрание (НС) ще бъде открита в сградата на бившия Партиен дом, пише БТА. Решението бе обявено в началото на август от председателя на парламента Росен Желязков (ГЕРБ-СДС).

Промяната бе аргументирана от него с необходимостта от сериозен ремонт на историческата сграда на Народното събрание, чиито девиз „Съединението прави силата“ също трябвало да намери своето място в сградата на бившия партиен дом. Желязков информира още, че все още няма решение историческата сграда на парламента да бъде превърната в музей, а рокадата в работното пространство определи като временна.

Опити за трайно преместване работата на депутатите в сградата на бившия Партиен дом бе направен и в рамките на 44-ото НС, чиято десета сесия бе открита в изцяло ремонтираната зала „Св. София“. Председателят на 44-ото НС Цвета Караянчева обяви края на ремонта, за който били похарчени близо 18 млн. лв. Всъщност депутатите от 44-ото Народно събрание са първите и последните, заседавали в реновираната пленарна зала „Св. София“.

След повече от две години или 890 дни прекъсване депутатските банки, разположени в 12 реда под стъклен купол, в реновираната зала „Св. София“ отново са на разположение на депутатите от състава на 49-ото Народно събрание.

Решението за рокадата преди три години предизвика полемика, свързана с работата на парламентарните журналисти и ограничаването на достъпа им до народните представители.

И сега представителите на медиите няма да имат достъп до работните помещения на парламентарните групи, разясни Желязков по време на информационна среща с представителите на медиите от началото на август.

Достъпът на журналистите се очаква да бъде на две места във фоайето на централния вход откъм Ларгото, откъдето се очакват да влизат депутатите и пред пленарната зала на третия етаж.

Съображения „срещу“ решението за провеждането на заседанията на парламента в сградата на бившия партиен дом сега, и преди три години, изказаха депутати от различни парламентарни групи, сред които „Има такъв народ“.

Именно те настояха в състава на 45-ото Народно събрание заседанията да се провеждат в историческата сграда на парламента. Заседанията на следващите 46, 47, 48-о Народни събрания също бяха в историческата сграда на пл. „Народно събрание“.

Традиционно застъпниците на идеята заседания да се провеждат в историческата сграда на парламента я свързват с духа на парламентаризма. В началото и на тази сесия се очаква да прозвучат химнът на Република България и химнът на Европейския съюз. Традиционни са и заявките на парламентарните групи за новия политически сезон и основните им приоритети.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина