Малайзийският самолет MH17 катастрофирал заради експлозия на бойната част на ракета „БУК“
Паулина Гегова
Хибридната война между Русия и Източна Украйна продължава да бъде проблем, който вкарва в смут Европа. Има две страни на монетата, прекалено сложни, че да ни изправи пред въпроса на чия ще застанем и достатъчно добре информирани ли сме. България е член на ЕС и водеща държава в Трастовия фонд на НАТО и като такава предлага подслон на ранени украински военнослужещи. За последните две години 38 души са били подложени на лечение и рехабилитация в български болници.
Протести се водят както в европейските градове, така и в родните. Заместник посланикът и временно управляващ в Украинското посолство в България – Анна Тертична коментира исканията на Украйна и политическо-военното състояние пред медията ни, като изказва огромни благодарности на страната ни за демократичното отношение и помощта.
Конфликтът между Русия и Украйна е предизвикателство за световната общност. Точно затова и протести се случват навсякъде. Украйна търси подкрепа от международните си партньори, защото Минските споразумения са нарушени. Всеки ден режимът бива прекъснат. От февруари 2015-та година до сега, периодите, в които руско терористическите войски се придържат към тях, са много малко. И до днес получаваме информация за загинали и ранени, обяснява дипломатът.
На 12-ти октомври в Парламентарна асамблея на съвета на Европа са приети две важни решения – призовава се Русия да прекрати военната агресия срещу Украйна и да се спре нарушаването на човешките права в Донбас и Крим, където продължават политически репресии. Подвърждава се, че така наречените Донецка и Луганска народни републики са нелигитимни и тяхната дейност се контролира от Русия, която носи отговорност за ситуацията както и че изборите в Донбас в сегашните условия са невъзможни, тъй като не може да се гарантира сигурността им.
Украйна получава подкрепа от членките на НАТО, както и от САЩ. За сега не се отвръща с военна сила, за да се избегне разрастване на войната. Украйна стриктно се придържа към Минските споразумения и се търси мирния вариант за регулиране на конфликта.
Да се действа със сила е най-лошият вариант. Нещата трябва да се случват по мирен път, в рамките на общите политики в Европейския съюз и НАТО. Конфронтацията не идва от наша страна. Напротив – всички се стремим към диалог и настояваме за преговори, за да не се стигне до война. Агресията е външен проблем и засяга глобално международната сигурност, който трябва да се реши и в рамките на ООН. Военният капацитет на Украйна в момента е голям, през последните две години се образува реформена армия, но тежко въоръжение на фронтова линия няма. Тя се придържа към Минските договоренности и е готова да действа само в екстремни случаи. Много е лесно да се започне война! Много е трудно да се приключи. Важно е да се избегне ескалирането! Осъзнаваме заплахите и затова трябва да работим заедно, споделя Тертична, като допълва, че Русия нарушава международното право и приетите след Втората световна война норми.
Към днешна дата повече от 150 души са арестувани от руската страна или нелегитимните власти на окупирани територии, а местонахождението на 80 от тях вече е ясно. Украйна се бори те да бъдат освободени максимално бързо . Последният подобен случай е от този месец, когато в Москва беше арестуван украинския журналист Роман Сущенко – кореспондент на УКРИНФОРМ в Париж. Той е обвинен като военен шпионин и затворен. Всеки път когато Украйна иска понасяне на отговорност, Русия намира оправдания и аргументация.
Територията на окупираните райони в Донбас се превърна в „Сива зона“, където гражданите живеят в страх за собствения си живот. Ние изискваме да се възстанови контрола на украинско-руската граница в тези окупирани райони, тъй като това е единственният начин да се спрат доставки на оръжие, техника и ополченци от Русия с така наречените "хуманитарни конвои". В Украйна има повече от един милион и 800 хил. вътрешни разселени лица – хора, които са изгубили домовете и семействата си поради окупация на Крим и Донбас. Украинската власт приема нови програми за социални помощи за тях, заявява съветник Тертична.
Подобна е и ситуацията от юли 2014-та когато е свален малайзийски самолет MH17. Общият следствен комитет обяви промеждутъчно заключени, че самолетът катастрофирал заради експлозия на бойната част на ракета „БУК“, а маршрутът на вкарване и изкарване на ракетно-зенитния комплекс минава през украинско-руската граница, контролирана от боевиците.