В Гейм индустрията между две вдишвания излиза нов продукт
Този бизнес навлиза с пълни сили у нас, очаква се разрастването му в цялата страна
Тази седмица в Пловдив се провежда известното сред всички геймъри – Game Jam. Това е световно събитие, организация, която помага на млади хора с желание за работа да се срещнат с такива като тях, да направят екип и в рамките на 48 часа да реализират игра. Именно в това е предизвикателството – да се срещнеш с напълно непознати и да създадете нещо. Под Тепето се срещна с Танко Шокеров – Senior Game Producer в Gameloft, а също така и лектор в първия ден от Game Jam. Самият той се запалва преди години, след като на компютъра на негов приятел успява да се докосне до класиката в жанра – Doom. За съжаление, не се научих да рисувам, не се научих да програмирам и се захванах с менажирането на хората, които правят тези неща, разказва ни той и допълва, че дори и без тези таланти в света на игрите има място за всеки.
Какво е да правиш игри? Това е начин на мислене, обяснява ни Танко, защото, за да можеш да вирееш в тази безобразно динамична среда, която се променя ежечасно, трябва да си с определена нагласа. Това не е сфера, в която всеки би могъл да работи. Има моменти, в които напрежението е огромно, но за сметка на това удоволствието и удовлетвореността от реализираният продукт е грамадна. Гейм индустрията произвежда продукти, макар и за развлечение и забавление, но продукти, които като такива се маркетират като всеки един друг продукт на пазара. Ако го направиш добре, ако той успее да поживее на пазара известно време, защото те са с малко по-различен жизнен цикъл, когато успееш да направиш всичко това, въпреки всичките скоростно променящи се фактори, които влияят – ето, заради това го правиш! Най-общо казано е нужно желание да правиш именно и точно това, тъй като това не е бизнес като останалите, разказва Танко.
Във всяка една сфера има глад за специалисти, но може би при нас е по-гласно, защото ние такива все още не обучаваме. Една голяма част от работещите са самоуки, което даже е по-добре, защото това са хора, готови да учат във всеки един момент, а както знаем компютърната дейност се променя с всяка една изминала секунда. Програмисти има много, но игрите не са само програмиране, обяснява ни той и допълва, че една игра съдържа рисуване, дизайн, проджект менджмънт. Обучение, което да дава ясна представа какво се случва в тази индустрия няма, поне не и в България, така че хората, които работят там или са получили своите знания в чужбина, или са се научили сами. Като във всеки един бизнес и при тях има приливи и отливи. Тъй като са в развлекателната индустрия, ако дойде Световното, например, то продажбите спадат жестоко, тъй като забавлението на хората е насочено към нещо друго.
Ако някой от вас трябва да ходи с униформа на работа, то из етажите на гейм индустрията подобни неща не съществуват. При нас няма дрескод, всеки може да си се облича както поиска, разкрива Танко и казва, че докато си вършиш работата добре, то място за теб има. Екипите стават семейства в един момент, най-вече след някой тежък проект, който е трябвало да бъде свършен.
Тенденции в игрите няма – винаги се търси всичко. От малки игри за телефони до онези, пред които можеш да стоиш с часове. От гледна точка на мобилните игри, те трябва да носят удовлетворение, леко удоволствие, че не си си загубил времето тотално. Танко казва, че му действат като един вид медитация някои игрички, тъй като буквално си изолираш мозъка за известно време и после сякаш ти е по-леко. Същият този пазар предлага и игри, в които можеш да се потопиш жестоко. Изискват до такава степен внимание и планиране, че играчът трябва да влезе в играта, да изкара армията си и да нападне напълно реален човек.
Игрите дават, но и взимат, казва Танко като го попитахме за родителите, които все казват, че компютрите и игрите са лоши за децата. Те дават възможността да се развие комбинативното мислене, умението да преценяваш реакциите си в даден момент. Факт е, че ако децата прекаляват, то те губят внимание и не се задоволяват с едно и също нещо за дълъг период от време, подчертава Шокеров. Смята, че всичко опира до това колко са зорки родителите. Разбира се, ако оставиш едно дете, то може и цял ден да стои пред компютъра, но родителите са хората, които определят правилата.
Премахването на информатиката от часовете в даскало не го притеснява и е сигурен, че ако някой иска да научи нещо – то няма проблем да го направи. Целта на училището, така или иначе е да те научи как да учиш. Това, че премахват дадения час може дори да е плюс, защото ще създаде по-голям интерес у децата да се развиват в тази сфера. Никога не спирайте да учите, съветва той младите, които са се насочили към тази сфера. Идеята е да поемеш всеки един възможен източник на информация и да вземеш от него максимума, защото както каза Танко – в тази индустрия винаги има някой, който чака за твоето място и ако не даваш сто процента от себе си, то винаги ще се намери кой да ти вземе мястото. Вълча среда, но това е добре ако работиш, осъзнавайки го.
Как завършва денят на човек, работещ в гейм индустрията? Разбира се, че с още игри. Това е най-големият парадокс, казва Танко. Игрите могат да са поучителни, успокояващи, развеселяващи, а за по емоционалните и натъжаващи. С пълни сили тази индустрия навлиза в България и макар за сега да се усеща най-силно в София, до години ще се е разраснала из цялата страна. Винаги има нужда от нови кадри, винаги има нужда от човек, който да е специалист. Динамиката, при която между две вдишвания е излязъл нов конкурентен продукт, а ти трябва да го биеш. Игрите са мода и адско забавление, но както всяко нещо на тоя свят – употребявай с мярка и удоволствие!