ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Разследване

Пловдив изостава в класация за почтеност

Градът е на шесто място в изследването „Индекс на местната система за почтеност"

Първи с еднакъв индекс са София и Бургас, при нас ръстът се забавя от по-малкото доверие в местната власт, съд и полиция

Пловдив трябва да догонва пет областни града в почтеността и отговорното управление на местно ниво. Това казва финалът на големия проект на асоциация „Прозрачност без граници” – „Индекс на Местната система за почтеност – 2015“. Резултатите от първото по рода си годишно сравнително изследване на ключови институции и социални актьори, които изграждат системата на почтено и отговорно управление на местно ниво бяха представени в Шератон в столицата вчера, в Международния ден за борба с корупцията. Индексът представя сравнителна картина на антикорупционния капацитет, роля и значение на общински съвет, кмет, общинска администрация, политически партии, органи на съдебна власт, полиция, бизнес, медии и гражданско общество в 27-те общини-областни центрове в България. Когато функционират в синхрон с водещите стандарти за независимост, прозрачност и отчетност, те образуват стабилна Местна система за почтеност и са гарант за ефективно и почтено управление. 

Пловдив се подрежда на шесто място в този индекс, след градове като Габрово, Русе и Стара Загора. Първо и второ място с еднакъв индекс си делят Бургас и София. Интересното е, че местните избори доказаха, че в първите три града има диалог между местната власт, държавните институции в градовете, общество и медии. Там може да се говори и са висока степен на прозрачност. 

 „Индекс на местната система за почтеност" е тригодишна инициатива на Асоциация „Прозрачност без граници", която се осъществява от началото на ноември 2014 година. Инициативата е израз на оценката на престижната международна институция, че ефективното противодействие на корупцията в страната не може да се извърши без  участието на ключови институции и социални актьори на местно ниво. Именно за това анализът проследява работата на органи на властта и участници в обществения живот в областните градове у нас. Всяка една от изброените сфери по специална методология е получила определена оценка и допринася за придвижването на съответния град нагоре или надолу в класацията.
Интересен факт е, че общинският съвет в Пловдив е едва на 17- то място в страната според  корупциоония индекс. Кметската институция, пък е на седмо място спрямо другите градове, като там безспорен лидер е бургаският градоначалник. 
Медийната среда в града ни  обаче е определена като що -годе добра- на трето място сме след София и Варна. Причината за това е наличие на медии с разследвания, специални рубрики, етика и прозрачност, за което смятаме, че основна заслуга има Под тепето.

Разгледайте класацията тук.

Добрите примери

Прозрачност, диалог и честност. Това са ключовите думи, които карат хората да имат доверие на местните власти. За кметът на Бургас Димитър Николов те са приоритет в управлението. Защо хората го харесват и му вярват? Диалогът в Бургас е гарантиран както между институциите, така и между институции и общество. Качваме всеки един документ на общинската администрация, от работата на комисиите в общинския съвет и решенията му онлайн. Виждаме, че дори ненужните на пръв поглед информации за важни за хората. Всяка информация е важна, гарантира диалог и прозрачност. Заседанията на постоянните комисии са отворени за гражданите и медиите, което е много важно, коментира отличникът в класацията Димитър Николов в рамките на форума. Той допълни, че другото разковниче за добрата работа е назначаването на много млади хора в администрацията, които при дадената възможност най-често правят чудеса. Повечето от челниците в Индекса за почтеност имат еднакъв приоритет- електронна община. Успешните кметове съветват колегите си от цялата страна да работят в посока на избор на работещ и силен обществен посредник по места. Не ограничавайте бюджетите на омбудсманите, те са много важни, апелира към колегите си Димитър Николов.  Или пък да отворят горещ телефон за събиране на всякакви граждански сигнали, както са направили в Стара Загора. Там за година са обработени над 8 хиляди сигнала, като голяма част от проблемите на хората са били решени бързо и в срок. Въвели са и информационен телефон за дейността на администрацията, както и анонимни анкети по гишета, където гражданите отбелязват дали са доволни от работата на този или онзи чиновник. Това работи, категорични са от общината в Стара Загора. И в Бургас, и в Стара Загора не са разкрили нито едно ново работно място, за да качват цялата си дейност онлайн или да обслужват гражданите по-активно. Кметът на Бургас призова и за активност в посока обществени обсъждания по важни градски теми.

За проекта

Проектът „Индекс на местната система за почтеност” е тригодишна инициатива на Асоциация „Прозрачност без граници”, която се осъществява от началото на ноември 2014 година благодарение на финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България”. Инициативата е израз на оценката на Асоциация „Прозрачност без граници”, че ефективното противодействие на корупцията в страната не може да извърши без участието на ключови институции и социални актьори на местно ниво.
Приоритет на проекта е:
развитие на капацитета на структурите на гражданското общество за мониторинг и оценка на дейността на институциите и социалните актьори на местно ниво;
включване на гражданските организации в инициативи за трансфер на добри практики, свързани с принципите на доброто управление и противодействие на корупцията;
повишаване на антикорупционния капацитет на местната администрация, чрез развитието и устойчиви антикорупционни политики и въвеждането на модели на добро управление;
насърчаване на взаимодействието между институции и социални актьори от различните региони на страната с цел обмяна на добри практики, ефективно работещи модели на добро управление и политики за противодействие на корупцията.

Инициативата се осъществява чрез три основни линии на дейност:
оценка на капацитета на местните публични институции и други актьори за прилагане на устойчиви антикорупционни политики; изработване на годишен Индекс на Местната система за почтеност;
укрепване на почтеността на местните общности: развитие на капацитета на местните власти за прилагане на дългосрочни устойчиви антикорупционни политики;
застъпничество за реформи в местните антикорупционни политики.

В резултат на прилагането на методологията за мониторинг ще бъде съставена комплексна оценка – Индекс на местната система за почтеност. Индексът ще позволява извършването на ежегодна сравнителна оценка антикорупционния капацитет, роля и значение на ключови институции и социални актьори на местно ниво: общински съвет, кмет, общинска администрация, бизнес, медии, неправителствени организации, съд и полиция. Той ще бъде съставен въз основа на детайлно разработен набор от показатели, по които ще бъдат изследвани институциите във всичките 28 региона на страната.
Изследването, както и другите дейности по проекта, се осъществяват в сътрудничество с широка мрежа от неправителствени организации, работещи в съответните региони, които са партньори на Асоциация „Прозрачност без граници” при осъществяването на инициативата.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина