МненияПод ножа

Общината събира незаконно такса гараж от пловдивчани

Дани Каназирева спечели дело преместваемите паркоклетки пред Административния съд

Ако решението бъде потвърдено от ВАС близо десет хиляди могат да атакуват администрацията с граждански дела

Общинската съветничка предрече, че до броени дни таксата ще бъде променена, за да няма предмет по делото

Практиката с повечето такси в Пловдив е също толкова порочна и незаконосъобразна, категорична е тя

Куриозите: Близо половин милион лева за заплати на служители, които обгрижват гаражите. 1044 минути отнема на чиновник изваждане на лист А4 формат

Темида забърса звучен плесник в лицето на община Пловдив с решение, според което администрацията събира незаконно такса за преместваемите гаражни клетки от гражданите. Троен състав на пловдивския административен съд се произнесе по делото, заведено от адвокат Дани Каназирева срещу общината за определяне на такса за местодомуване на автомобили върху общинска земя. Според магистратите определянето на въпросната такса е неправомерно и надвишава стойността на услугата, която общината предлага. Съдът не е приел представените от администрацията разходи, с които се образува таксата от 29 лева за гараж на месец. А те са куриозни, странни, да не кажем стряскащи. Излиза, че община Пловдив плаща близо половин милион лева на вероятно армия от служители, които обслужва въпросните паркоклетки. Не става ясно как се случва това.

Според цифрите, предоставени от самата администрация, най -големи разходи се извършват през първия месец след подаване на заявлението за издаване на разрешително, тъй като тази процедура отнема 1044 минути на чиновниците. Представяте ли си какъв епохален труд кипи за изваждането на един лист, формат А4. В разходите са включени 270 000 лева за вода, горива и енергия, като не става ясно къде се ползва вода, гориво и енергия в обслужването на гаражна клетка. Тук идва и другата интересна цифра-  477 737 лева за външни услуги. Не става ясно от какви външни услуги се нуждае, а и ползва един гараж. 25 000 лева пък са предвидени за текущи ремонти. При така представените разходи се получава парадоксална ситуация, че цялата общинска администрация е впрегната да обслужва гаражите, да ги отопля, да ги мие и ремонтира, вдига рамене Каназирева.

Председателката на групата Обединение за Пловдив в общинския съвет внесе жалба срещу такса за гараж от 29 лева на месец през 2012-та година. До него се стигна, след като преди това отново спечели дело за такса за местодомуване на МПС, която тогава бе 30 лева. Тогава по предложение на кмета Общинският съвет намали месечната цена от 30 на 29 лева, като така си спести главоболията, тъй като по този начин делото нямаше предмет и замина в историята. Каназирева очаква сега да се случи същото и таксата да бъде променена с разлика от 20 стотинки например, за да не се налага общината да обжалва на ниво ВАС решението на пловдивския административен съд. Тъй като ако Върховният съд потвърди решението на предна инстанция общината ще закъса здраво. Тъй като всеки собственик на гараж може да заведе гражданско дело срещу администрацията и да търси разликата от сумата, която е плащал, и реалната такава за предлаганата услуга. А тя е далеч, далеч от въпросните 29 лева. Назначените по делото вещи лица установиха, че на територията на община Пловдив са разположени 8783 гаражи. Съдът е категоричен, че при определяне на таксата следва да се използва средната цена на труда на служителите, които непосредствено извършват услугата, а не на всички служители в администрацията, каквато практика съществува в община Пловдив. Съдът намери за основателни аргументите на адвокат Каназирева, че е незаконно в таксата да се включват разходите за текущи ремонти и външни услуги, тъй като тези дейности нямат нищо общо с предоставянето на общинско място за гараж. Според експертите, в Източен например реалният месечен разход за поддържането на един гараж е под два лева. В Западен е шест лева и 24 стотинки.  

Това е една голяма морална победа, тъй като съм наясно, че най-вероятно таксата ще бъде променена съвсем скоро, вероятно след Япония, за да стане делото безпредметно. Но така ние показахме на гражданите и обществеността, че таксите в Пловдив се определят по порочен и незаконосъобразен начин. Масово при това. В повечето случаи таксите не отговарят на реалните разходи за услугата и са завишени неоснователно. Определят се, като се гледа в таван, без никаква икономическа и финансова обосновка. Ако се проследят внимателно докладите на европейските институции и Световната банка за България, ще се види, че една от критиките е за незаконосъобразното формиране на таксите, подчерта Каназирева. Даде пример с определянето на такса смет или такса куче. Десетки са, безброй общински такси, които се формират по същия начин като такса гараж, допълни тя. Още на следващата сесия на местния парламент тя ще внесе предложението за намаляване на такса битови отпадъци за юридически лица от 5,3 промила на 4 промила, а също така и за граждани – от 1,5 на 1 промила.
 
 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина