МненияПод ножа

Казусът Небет тепе стигна до Вежди Рашидов и Цецка Цачева

Казусът Небет тепе стигна до министъра на културата Вежди Рашидов и председателя на Народното събрание Цецка Цачева. До тях в писмен вид бе отправен депутатски въпрос, формулиран на базата на позицията на архитектурната гилдия в Пловдив, както и част от публикации в Под тепето по темата. Направил го е народният представител от БСП Георги Търновалийски. Той е алармирал първия в културното ведомство за нарушението, което е извършила зам.-министър Велислава Кръстева от кабинета Орешарски, съгласувайки проектната документация без тя да е минала преди това през НИНКН. Под тепето припомня, че именно в мандата на Търновалийски проектът на арх. Пройкова за Небет тепе тръгна към Норвежката програма, но не стигна дотам, тъй като беше изтърван крайният срок за входиране на документацията. Във въпроса си до министър Рашидов Търновалийски припомня още, че Под тепето така и не получи отговори по казуса от служебния министър на културата Мартин Иванов. В питането си депутатът припомня всичко, което сме писали по темата.  В него всъщност има три въпроса към Рашидов: Кога е внесена по официален път в деловодството на МК „дообработената” проектна документация; ще се съгласите ли да се реализира проект при нарушена съгласувателна процедура и ще се съобразите ли с експертните становища на НИНКН, Камарата на архитектите в България, ИКОМОС?

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

12 коментари

  1. А народният представител припомня ли как беше дадено негативно становище от съответните гилдии на база архитектурно изследване (ако имате понятие какво е това) без въобще да са виждали идейния проект? За съжаление казусът Небет тепе е политизиран още преди създаването на проекта със слуогън“… Щом не го строиме ние, нема да го строите и вие“ – вой до небесата, а и нали проф. Кръстев (винкела) и сие на участват този път… Какво повече да кажа

  2. Докато „мъдрите“ се намъдруват, гърци и италианци реставрират своите паметници. Дори турците реставрират византийските крепости на Константинопол. Но ние – не, ние сме недостижим елит и гърци, турци и италианци нищо не разбира. Затова ще сме най-унизително бедни.

  3. Корупция, приозвол и погазване на законите и конституцията- само това произлиза от НИНКН в сегашния му вид. Ако т. нар.становища на института подлежаха на съдебен контрол, над 90% щяха да са отменени. В момента скужителите на института много добре са запознати с това, че са безконтролни и се възползват.

  4. Защо Търновалиев позволи този проект съзнателно да не бъде входиран под претекс че е закъсняло внасянето му с 15 минути? Защото тази инвестиция щеше да се отчете като принос от следващите управляващи. Сего отново Небеттепе се използва за политическа пропаганда. Никой от управниците не се интересува от паметниците. Новият проект беше натъманен според сумата, отредена за паметниците в Норвежката програма. Нищо ново. Борби за власт и пари.

  5. тъпите комунисти, корумпираните номенклатурни архитекти и лицемера илко николов и смешниците от под тепето, не разбраха, че върху крепостните съоръжения на небет тепе няма да се строи нищо

  6. Нека не се бъркат понятията демокрация и опазване на културно наследство – за незнаещите – в европейските страни няма как да се замажат безнаказано стенописи в църква на 150 години, защото били „в лошо състояние“ или да си вдигнеш нова крепост върху археология на 2000 години.

  7. НИНКН е единствената пречка пред онези участници в инвестиционния процес, свързан реставрация на културни ценности – /и възложители и проектанти/, които унищожават с тоталната си неграмотност и престъпно невежество културното наследство на България.
    Това е и причината от години този институт да бъде системно унищожаван по всевъзможни начини. Цяло чудо е, че все още работи.

  8. Може би е крайно време да се повдигне въпроса пред Европейката правна комисия, дали е редно да съществува такава администрация с върховенсто над закона?!

  9. Само дето в случая от злоба са забравили, че те могат единствено да дават т. нар. „становища“ на Министертвото на културата, а то съгласува или отхвърля даден проект. Освен това е важно да се знае, че те са единствената институция, чиито решения не подлежат на съдебен контрол, което отваря широко вратите за всякакъв вид произвол и субективизъм. Нереформирана институция, каквато не подлежи да съществува в едно демократично общество!

  10. НИНКН по начина, по който работи и е устроена в момента не прави нищо друго, освен да пречи. Съгласуването с тях е процедура пълна с произволни административни пречки, нерегламентирани изисквания и тотално незпазване на сроковете. Не подлежат на никакъв контрол, като оправдават това с единстено тяхното мнение, че са най-големите екперти в областта на архитектурното наследство.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина