Под небето

Св. Кирик- манастир или архитектурна емблема?

Комплексът е реставриран и вдигнат от руина по проект на големия арх. Любомир Шинков с пари на данъкоплатеца, а не на митрополията

Крепостта, която днес Николай Пловдивски завзе с невиждано театро с вход свободен и осигурен транспорт за публиката, е архитектурен шедьовър на  живата легенда арх. Любомир Шинков. Какво всъщност щурмува след решение на съда шефът на най-голямата епархия у нас? Св. Кирик не е действащ манастир от началото на 20-ти век, когато запустява изоставен и рухва. Началото на съществуването му е през 14 век, осветен е като обител през далечната 1850г., а в годините след това гори няколко пъти, за да се превърне в тотална руина. Първите стъпки към съживяването му правят българските архитекти от САБ, които през 1981г. получават съгласие от пловдивска митрополия за реставрация и адаптация на манастира за светски нужди. На следващата година арх. Люмобир Шинков, автор на някои от най-знаковите сгради в Пловдив и София, изготвя проекта за реставрация за международна архитектурна академия. Сериозен екип от специалисти и строители запрята ръкави и в период от четири години унищоженият манастир е съграден почти наново. Комплексът се преражда под ръководството на Христо Радев и майстор Ангел Илиевски. На 25-ти септември, 1987 г. Св. Кирик се открива от арх. Георги Стоилов, шеф на САБ тогава. Издигнат с пари на данокъплатеца, а не на митрополията, комплексът се превръща в творчески център на архитектите, но и предпочитано място за туризъм с квалитетния си ресторант, многото добре оборудвани стаи за спане. Посещава се и от много миряни, които се молят в страхотна реставрирана черква в двора с добре запазени стенописи. По време на съдебната битка на архитектите със същата тази митрополия, която им е предоставила обекта преди 30 години,   ръководена сега от Николай Пловдивски, базата губи почитателите си и съвсем естествено- запустява. Какво ще се случи с нея от днес? Шефът на епархията казва, че Св. Кирик вече е действащ манастир. Но мнозина очакват той да се превърне в личната резиденция на митрополита, също като превърнатата в нещо като 5-звезден спа комплекс  обител „Св. Св. Козма и Дамян” на Куклен. Мнозина се притесняват, че чисто архитектурните достойнства на Св. Кирик ще бъдат съсипани с влизането във владение на Николай Пловдивски. Притесняват се и за автентичните стенописи в черквата. И резонно- любовта на владиката към тапетите е пословична. Интересното е, че много от докараните с автобуси миряни днес се спираха на входа и зачитаха историята на комплекса, като резонно си задаваха въпроса как се е стигнало дотук и кой е виновен.

Със сигурност не са архитектите, реставрирали и почти изградили наново една руина. Тук те завариха развалина в окаяно състояние. Направиха нещо фантастично. Всъщност аз имам друга теория- че манастирът е бил основан от латинци. В черквата има тамплиерски знаци. Така че не съм сигурен, че митрополията има правно основание да бъде собственик, коментира изследователят на историята на обителта Никола Филипов.  

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Всичко написано по горе е вярно. Арх. Шинков е голям, доказан архитект. За мен е чичо Любчо, приятел на баща ми.
    Въпреки, че съм християнин не мога да приема действията на Николай за нормални. Църквата не е дала нито лев за реставрацията и поддръжката толкова много години, а сега изведнъж – дайте си ни имота.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина