
Украйна ще получи в най-близко бъдеще 17 системи „Пейтриът“, които ще бъдат платени от бюджета на НАТО. Освен това страните от алианса ще осигурят на Киев ракети земя-въздух, като САЩ се ангажира да попълни запасите на натовските държави, пише OFFNews. НАТО ще координира доставките.
Това са договорките, които постигнаха американският президент Доналд Тръмп и генералният секретар на пакта Марк Рюте.
„Ще произведем първокласни оръжия и ще ги изпратим на НАТО“, каза Тръмп, който обеща новини за Русия онзи ден.
На срещата между двамата Тръмп е демонстрирал пълното си разочарование на руския си колега Владимир Путин и нежеланието му да сключи споразумение за прекратяване на войната в Украйна. Тръмп даде 50-дневен срок това да се случи. В противен случай САЩ ще наложат на Русия „много тежки мита“ (вторични санкции).
(Вторичните мита са търговски санкции, които са насочени не само към страната, с която има конфликт (в случая Русия), но и към трети страни или компании, които търгуват с нея или ѝ помагат да заобикаля първичните санкции. Ако фирма от трета страна продава стоки на Русия въпреки санкциите или държава пропуска руски продукти през територията си, САЩ могат да наложат вторични мита на тези фирми или страни.)
Най-вероятно е да бъдат наложени 100% мита. Според Тръмп Камарата на представителите и Сената могат да бъдат прескочени при налагането им.
Помолен да коментира призивите за 500% мито върху Русия, Тръмп каза, че числото няма значение след определен момент и че 100% налози ще свършат работа.
Американският президент коментира още, че „около четири пъти“ почувствал, че е сключил сделка с Путин за Украйна „и ето, че все още разговаряме“.
„Мисля, че отдавна трябваше да сме сключили сделка, но тя просто продължава и продължава, и продължава“, допълни той.
На въпрос докъде е готов да стигне, ако Путин ескалира ситуацията, отговори:
„Не ми задавайте такъв въпрос“ и добави, че „иска да уреди войната“.
„В крайна сметка наличието на силна Европа е много добро нещо“, продължи Тръмп.
Генералният секретар на НАТО посочи, че Киев ще получи „огромни количества военно оборудване“, включително ракети, системи за противовъздушна отбрана и боеприпаси.
„Скоростта е от решаващо значение тук“, каза Рюте.
Той допълни, че Германия, Финландия, Канада, Норвегия, Швеция, Обединеното кралство и Дания ще бъдат сред страните, които ще закупуват оръжие за Украйна.
На пръв поглед днешните изявления на Белия дом са изключително окуражаващи за Украйна. Киев ще бъде още по-обнадежден, когато види, че обещаните отбранителни оръжия се появят на фронта. Но когато става въпрос за 50-дневния ултиматум на президента Тръмп към Русия за прекратяване на огъня, е, вече сме били в тази позиция, коментира Би Би Си.
През май лидерите на четири големи европейски държави – Франция, Германия, Обединеното кралство и Полша, поставиха от Киев ултиматум на Москва за прекратяване на огъня или ще бъдат изправени пред унищожителни санкции.
Но президентът Путин бързо предотврати това, като предложи „преки преговори“ с Украйна в Истанбул, на които Тръмп нареди на украинския лидер да присъства. Той надлежно го направи, Путин не се появи и Тръмп не направи нищо.
Крайният ефект: ултиматумът за прекратяване на огъня не доведе до нищо.