ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноЗдравеИзбор на редактораМненияНовиниОбразование в Пловдив

Топ учени на конгрес в МУ: Изкуственият интелект е новото глобално предизвикателство

След Ковид 19, новите големи предизвикателства, пред които е изправен светът, са изкуствения интелект и глобалното затопляне. Това е мнението на топ учени от целия свят, които си дадоха среща в Медицинския университет. Водещи изследователи от 4 континента гостуват в Пловдив за световния научен конгрес на Универсалната мрежа за насърчаване на образованието и научните изследвания (USERN), домакин на който е МУ. Събитието е под надслов „Превръщане на науката в реалност“. Престижният форум събра 120 учени от цял свят, някои от които най-изтъкнати и цитирани специалисти в своите области. Той стартира днес и ще продължи до 10 ноември в Аудиторния комплекс на висшето училище. Основен акцент в дискусиите са теми като изкуствения интелект в помощ на медицината, разкриването на тайните на човешкия мозък, най-модерните тенденции в хирургията или как да разкрием „бъговете“ в имунната система.

„Ковид 19 е пример за това, че изследователите от различните дисциплини трябва да работим заедно, тъй като така глобалният проблем се гледа от различни перспективи. Интердисциплинарният подход е изключително важен. Затова и днес учени от различни дисциплини дискутираме върху различни теми и търсим подход към тях от различни страни. Нещо, което трябва да правим със следващото глобално предизвикателство след Ковид 19- изкуственият интелект. Той може да бъде много полезен, но може и да доведе до много сериозни проблеми. Ние сме готови, заедно, да се изправим пред тези проблеми, които евентуално предстоят“, коментира след въпрос на Под тепето проф. Нима Резаи – ирански учен, известен с работата си в клиничната имунология, първичния имунодефицит и инфекциозните заболявания. Той е професор и изследовател, който се фокусира върху механизмите на имунната система и тяхната роля при заболяването. Има множество публикации за първични имунни дефицити и имунотерапия на рак. Участва в инициативи за подобряване на глобалното здравеопазване и образование в областта на медицинските науки.

Другото голямо предизвикателство, върху което учените работят заедно, е промяната в климата. Според участниците в конгреса и тук е нужен интердисциплинарен подход. Именно той е в основата на лекциите и уъркшопите, които топ учените от целия свят ще правят в Пловдив.

6 месеца е отнела на Медицинския университет организация на престижния форум. Сериозното усилие за това домакинство е напълно обяснимо- USERN обединява първия 1% от най-добрите учени във всички научни области. Сред членовете на консултативния съвет има повече от 600 топ учени, включително 19 Нобелови и Абелови лауреати. Веднага след официалното откриване на научния форум днес ректорът на МУ-Пловдив проф. д-р Ангел Учиков и президентът на USERN проф. Томасо Дориго подписаха споразумение за членство в научна мрежа. Сътрудничеството предвижда координиране и изпълнение на научни програми, обмен и обучение на учени, споделяне на информация и технологии и добри практики в подкрепа на образователни и изследователски дейности, провеждане на срещи, семинари и конференции, съвместни публикации на статии, възможност за съвместни научни проекти.

“ USERN обединява изследователи от 22 специалности. Именно интердисциплинарната връзка е основата за наука без граници“, Проф. Томасо Дориго, президент на USERN, италиански физик на елементарните частици и изследовател, свързан предимно с експерименти във физиката на високите енергии. Той е известен в научната общност с работата си за Големия адронен колайдер (LHC), където допринася за откриването на Хигс бозона. Неговите научни интереси включват разработването на техники за анализ на данни за физиката на елементарните частици, търсенето на нова физика отвъд стандартния модел и приложенията на изкуствения интелект в анализа на данни.

По време на международния конгрес ще бъдат представени и едни от най-важните приоритетни цели, върху които работят научноизследователските екипи на университета, свързани с развитието на иновации в ключови области по стартиралата през 2023 г. „Програмата за стратегически научни изследвания и иновации за развитие (ПСНИИР). Тя е насочена към разширяване на съществуващия капацитет и приоритизиране на перспективни иновационни дейности и проекти – „Молекулярна прецизна медицина – диагностични и терапевтични стратегии“; „Здраве и качество на живот в зелена и устойчива среда“; „Транслационни и изчислителни невронауки“; „Дигитално направлявано познание и когнитивно профилиране“ и др.

В научната програма, която е съставена спрямо европейските стратегически документи за научни изследвания, ще се изявят и млади учени, работещи по тези проекти, което ще допринесе за бъдещото им кариерно развитие.

„Със смелото начинание да организираме това събитие, Медицински университет-Пловдив и USERN доказват, че България може да бъде част от световната наука. Крайната ни цел е да развием иновационна култура, интеграция на потенциални нови партньори за превръщане на университета в център за развитие на медицински технологии и иновации и създаване на условия за развитие на мрежа между изследователските висши училища“, каза зам.-ректорът по научноизследователската дейност на МУ-Пловдив проф. д-р Мария Токмакова.

„Програма за стратегически изследвания и иновации за развитие на Медицински университет – Пловдив“ (ПСНИИР-МУП) се изпълнява съгласно Договор № BG-RRP-2.004-0007-С03 „Програма за стратегически изследвания и иновации за развитие на МУ – Пловдив (ПСНИИР-МУП)“, Стълб 2: Създаване на мрежа от изследователски висши училища на Програмата за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации от компонент „Иновативна България“ на Националния план за възстановяване и устойчивост, финансиран от Европейския съюз – NextGenerationEU.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина