ЖивотНовини

Първият конкурс „Мис ИИ“ предизвика скандал

Платформата за инфлуенсъри, наречена Fanvue, наскоро обяви резултатите от първия си конкурс „Мис ИИ“, който имаше за цел да оцени влиятелните личности в социалните медии, генерирани от изкуствен интелект, и също така се превърна в удобен рекламен трик. „Победителката“ е измислена инфлуенсърка в Instagram от Мароко на име Кенза Лейли с повече от 200 000 последователи, но конкурсът вече предизвиква критики от страна на жените в сферата на ИИ, пише Hicomm.bg.

„Още едно стъпало по пътя към обективизирането на жените с помощта на изкуствен интелект“, казва изследователят на изкуствения интелект в Hugging Face д-р Саша Лукциони пред Ars Technica. „Като жена, работеща в тази област, не съм изненадана, но съм разочарована.“

Случаите на генерирани от изкуствен интелект инфлуенсъри в Instagram се увеличават, тъй като свободно достъпните инструменти за синтез на изображения като Stable Diffusion улесняват генерирането на неограничено количество провокативни изображения на жени. Освен това техники като Dreambooth позволяват фино настройване на модел на ИИ на конкретен обект (включително генериран от ИИ), за да го постави в различни условия.

Технологията е обект на критики още от появата си през 2022 г., така че не е изненадващо, че критиците смятат, че конкурсът „Мис ИИ“ създава неудачен прецедент и обективизира жените.

„В област с такава крещяща липса на полово разнообразие не е изненадващо, че се стигна до използването на ИИ, генериращ изображения на това как изглеждат идеалните жени“, казва Лучони.

Но конкурсът, част от така наречените „Световни награди за създатели на изкуствен интелект“ (WAICAS), изглежда е замислен така, че дори негативното отразяване да служи като реклама за компания, която печели от всякакъв вид внимание онлайн, независимо дали става дума за изкуствен интелект или не. В някои отношения по-голямата история е, че фалшификациите, генерирани от изкуствен интелект, са навлезли в културата дотолкова, че медия като CNN вече ще се отнася към изображения на фалшиви хора, генерирани от изкуствен интелект, сякаш са хора.

В статия на CNN, озаглавена „Първата Мис ИИ е коронована – и тя е марокански лайфстайл инфлуенсър“, модната журналистка Джаки Палумбо пише: „Запознайте се с Кенза Лайли, марокански лайфстайл инфлуенсър, който се надява да внесе „разнообразие и приобщаване“ в сферата на ИИ създателите. С близо 200 000 последователи в Instagram и още 45 000 в TikTok Лейли е изцяло създадена от изкуствен интелект – от изображенията до надписите и изпълнената с модерни жаргони реч при приемането на наградата“.

Разбира се, не е възможно да се срещнете с Лайли – тя не е истинска. Лайли е творение на Мириам Беса, основателка на агенцията за изкуствен интелект Phoenix, която ще получи 5000 долара в брой като награда за своето творение. След това CNN цитира видео реч на Лайли, която изглежда като видео на реален човек със заместващо лице, генерирано от ИИ: „Докато вървим напред, аз се ангажирам да насърчавам разнообразието и приобщаването в тази област, като гарантирам, че всеки ще има място на масата на технологичния прогрес“. Речта не носи особен смисъл, тъй като се предполага, че е произнесена или от софтуер, или е написана от човека, който я е създал.

Снимка: Unsplash/Kenza Layli, Instagram

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина