БългарияКултураНовини

Отчетите на Народния театър не показват разходи за милиони левове за хонорара на Джон Малкович

Автор: Виктория Спасова

Източник: Factcheck.bg

  • Не е вярно, че разходите на Народния театър „Иван Вазов“ за възнаграждения на персонала се увеличават всеки месец от началото на годината;
  • Месечните отчети на театъра са касови с натрупване – разходите за възнаграждения във всеки от тях включват всички изминали месеци на 2024 г.;
  • Хонорарът на Джон Малкович представлява 0,53 на сто от разходите за възнаграждения на театъра за първите десет месеца на 2024 г.

В средата на ноември в социалните мрежи започнаха да се разпространяват отчетите на Народния театър „Иван Вазов” за месеците януари, февруари, юли и август. Голямата разлика между сумите в графата „разходи за възнаграждение на персонал” в отчетите се използва за внушение, че има скок на разходите в театъра през юли и август заради пиесата „Оръжията и човекът” на Бърнард Шоу, поставена от Джон Малкович. Публикациите със снимките на отчетите се споделят на фона на спекулации, че постановката съдържа „антибългарски“ прочит на Сръбско-българската война и внушават, че спектакълът е струвал милиони на театъра.

На 14 ноември с един час разлика се появяват първите две публикации с подобно внушение. Постовете са публикувани от Фейсбук профилите на Недялко Недялков, доскорошен издател на на сайта „ПИК”, и на Страхил Ангелов, бивш депутат от БСП. Недялков и Ангелов имат общ подкаст на име „Първо България”. Двата поста събират малко над 150 споделяния, а снимките на бюджета се разпространяват паралелно от отделни профили, отново с невярното тълкуване, че разходите за възнаграждения на персонала на Народния театър се увеличават с милиони левове всеки месец.

Публикуваните снимки са на реалните отчети на Народния театър, достъпни на сайта на театъра в раздела „Инфо център”. Тълкуването на данните, според което отчетите показват скок на разходите за възнаграждения на персонала с милиони през юли и август, е невярно. Обяснението за по-голямата стойност на разходите всеки месец е, че това са отчети за касово изпълнение на бюджета, които се пресмятат с натрупване.

Народният театър „Иван Вазов” е бюджетна организация. По чл. 164, ал. 1 от Закона за публичните финанси министърът на финансите утвърждава счетоводни стандарти и сметкоплан и дава указания на бюджетните организации. В тези указания за 2024 г. пише, че месечните отчети за касовото изпълнение на бюджета, на сметките за средства от Европейския съюз и на сметките за чужди средства се изготвят в левове (без стотинки) с натрупване от началото на годината. 

Съгласно закона отчетите за изпълнение на бюджета на театъра не се зануляват всеки месец. Това означава, че сумата, която виждаме за разходи за възнаграждения на персонала през август, не е само за този месец, а включва и всички предходни. Например през януари сумата възлиза на 823 323 лева, а през февруари тя е 1 670 540 лева. Когато извадим от касовия отчет за февруари сумата за януари месец получаваме, че разходите за възнаграждение на персонала само за февруари се равняват на 847 217 лева. Подвеждащо е да се сравнява сумата от касовия отчет за февруари с тази за август, защото едната показва сумарно разходи за два месеца, а другата за осем. 

Отчетът на театъра за пиесата „Оръжията и човекът”

В свое съобщение до медиите Народният театър излезе с отчет за приходите от пиесата и коментар на спекулациите за хонорара на Джон Малкович. В него пише, че приходите от продадените билети, включително за предстоящите до края на месец януари 2025 г. представления, са в размер на 277 830 лева, което покрива всички направени разходи за продукцията на пиесата. Това включва и възнаграждението на Джон Малкович, което допълват, че е колкото на всеки гостуващ режисьор. 

Причината да не разкриват конкретната сума са договорни отношения, които са защитени с клаузи за конфиденциалност на информацията. В текста пише, че хонорарът представлява 0,53 на сто от разходите за възнаграждения на театъра към 31 октомври 2024 г., което далеч не се доближава до милионите, за които се говори в публикациите. 

Полемиката около пиесата „Оръжията и човекът”

Пиесата „Оръжията и човекът” не се поставя за пръв път на българска сценa, тя се играе през 1995 г. в театъра във Враца под името “Шоколадовият войник”, но през ноември произведението предизвика обществен дебат. В текста на Бърнард Шоу действието се развива в български град по време на Сръбско-българската война от 1885 г. Много от героите са българи, част от тях имат комични образи. Пиесата е определяна като антивоенна и антиромантична комедия. 

Премиерните представления на 7 и 8 ноември бяха посрещнати с протести. Недоволните попречиха на публиката да влезе в театъра, освиркаха и нападаха актьорите и директора му. 

Проверено:

Отчетите на Народния театър не показват той да е платил милиони за хонорара на Джон Малкович. Отчетите на театъра като бюджетна организация са касови с натрупване и показват сумата от разходите за всички изминали месеци от началото на годината. От театъра обявиха, че приходите от пиесата са покрили всички разходи, включително и хонорара на Джон Малкович, който представлява 0,53% от разходите за възнаграждения на театъра до 31 октомври 2024 г.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Колко е антивоенна и антиромантична пиесата, е въпрос, но от видяното и прочетеното се видя, че първо е бездарна и второ, постановката е като на любители. Обаче нали Малкович, Холивуд, червения килим, Шоу, Нобелова награда за кой знае какво си там…

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина