Израелска компания прави предивестиционните проучвания на мегапроекта каскада Въча
„Аш Индъстрийз” ООД представи предварителното проекто решение за изграждане на каскада „Доспат-Въча” на първа работна среща за поредния рестарт на мегапроекта
От фирмата-изпълнител са обнадеждени от първите проби на водата и се надяват през 2025 година Пловдив да пие по-чиста и качествена вода
Поредният етап на най-важния стратегически проект за Пловдив и региона за изграждане на каскада „Доспат – Въча“ събра на работна среща в Община „Родопи” представители на израелската фирма, изпълнител на предивестиционните проучвания – „Аш Индъстрийз” ООД и на ДФ „Земеделие” с кмета на Общината Павел Михайлов, заместника му Владимир Маринов и специалисти по В и К в „Родопи”.
Целта на срещата беше общинското ръководство да се запознае с предварителното проекто решение за изграждане на каскада „Доспат-Въча”, а етапът на който се намира в момента проектът е изготвяне на Прединвестиционни проучвания.
С неговата реализация ще се осигури в дългосрочна перспектива качествена питейна вода за населението на територията на 7 общини в област Пловдив и град Пловдив, както и за покриване на нуждите от питейна вода за бързо развиващите се икономически зони в района.
Община „Родопи” е част от мащабния проект с включени в него всички населени места от родопската яка и високопланинското село Храбрино. Общината има и пряк ангажимент към реализацията на проекта, тъй като в землището на село Първенец ще бъдат изградени двата водоема и турбини, които ще снабдяват областния град с чиста питейна вода.
„Настоявах за провеждане на тази среща, защото в момента се правят проучавания, а в голяма част от селата на община „Родопи” от години има проблеми с водоснабдяването”, коментира кметът Павел Михайлов.
Пред инвеститорите той постави въпроса да бъде включена подмяна на вътрешната водопреносна мрежа на осемте големи села в „Родопи” – Брестовица, Устина, Браниполе, Брестник, Белащица, Марково, Първенец и Златитрап. Дължината на цялото трасе е близо 139 километра, а инвестицията би оскъпила проекта с около 45 милиона лева.
Изключително тежка е ситуацията с питейната вода в село Брестовица, където количеството на манган е над нормата, а от чешмите на хората тече кална вода. Община „Родопи” настоява близо 30-километровата водопреносна мрежа в селото да бъде сменена, тъй натрупаните по тръбите отлагания на манган не могат да бъдат отстранени.
От фирмата-изпълнител обясниха, че са обнадеждени от първите проби на водата, защото тя е изключително чиста, планинска вода.
„Това е проект, който ще осигури чиста планинска вода за дълги години напред, но ако оставим старите етернитови тръби, ефектът от тази мащабна инвестиция се губи”, потвърди пред специалистите Владимир Маринов, заместни-кмет на „Родопи”.
От ДФ „Земеделие” се ангажираха с помощ за рехабилитацията на водопреносната мрежа в малките населени места, като новата програма предстои да бъде отворена през следващата година.
Ако всичко е наред, изпълнителите се надяват през 2025 година Пловдив и населените места, включени в проекта да пият по-чиста и качествена вода.
Проектът „Въча” е започван и впоследствие спиран многократно. В момента тече поредният му рестарт.
Припомняме, че в началото на тази седмица отново се заговори за активности по въпросния проект, като от администрацията на Община Пловдив също изпратиха прессъобщение, че „кметът Здравко Димитров предприема сериозни действия за ускоряването на реализацията на проекта за водоснабдяването на Пловдив от язовир Въча.
„Заради инцидента със замърсяването на река Марица в Хасковско и наложителното спиране на водата на повече от 50 селища наблизо, проектът Въча добива все по-сериозна важност за Пловдив и региона. Проведох няколко разговора с министър Емил Димитров и заместник-министър Николай Нанков и те ме увериха, че ще съдействат за ускоряването реализацията на проекта“, коментира той.
В момента питейната вода за Пловдив се добива чрез сондиране на кладенци с подпочвени води на 30 метра под земята.
Проектът за водоснабдяването от каскада Въча и осигуряването на чиста питейна вода от язовира включва изграждането на 18-километрово трасе, както и изравнител на налягането, който ще бъде в землището на Първенец.
До края на годината трябва да е готово въпросното прединвестиционното проучване, за което стана дума по-горе. Очаква се то да даде ясна представа за общата стойност за реализацията на проекта.
Осевн това в началото на седмицата бе съобщено, че в сряда – 5 август, кметът Здравко Димитров ще има нова среща със заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, където отново ще се дискутира проектът за водоснабдяване на Пловдив от язовир Въча. За сега няма информация, какво е говорено на тази среща и дали се е състояла.