ГласовеИзбориМненияНовиниОбщина Пловдив

Арх. Палазов: Пловдив се управлява реактивно, без визия

„Пловдив се управлява реактивно, без без изпреварващо планиране и без визия“. Заключението е на арх. Костадин Палазов от групата на БСП в местния парламент. Общинският съветник прави оценка на ситуацията в града, която от политическата формация изпращат като позиция на цялата група. Според арх. Палазов презастрояването в Пловдив и липсата на съпътстваща социална и инженерна инфраструктура поставят под заплаха качеството на живот в града. Той алармира за редица проблеми в тази посока. Градът набъбва бързо – реалният брой жители надвишава значително официалните 350 000, достигайки до над половин милион души, 700 000, а може би и повече. Въпреки това, устройственото планиране изостава драстично, а управлението на града през последната година и половина не показва реална промяна на тази тревожна тенденция.

„Вместо реални зелени площи, в баланса на Общия устройствен план (ОУП) се включват стадиони и гробищни паркове. Нови обществени зелени пространства не се предвиждат, а терените за такива липсват след реституцията и приватизацията. В някои градски зони няма ограничения за височина, а вече се предлагат жилищни сгради с височина до 75 метра – напълно несъвместими с човешкия мащаб на Пловдив“, подчертава арх. Палазов.

Добавя, че презастрояването е резултат от „планиране на парче“, продиктувано от интересите на инвеститори, а не от нуждите на града.

„Основният проблем не е самото строителство, а липсата на планиране на инфраструктурата – улици, училища, детски градини, градски транспорт, зелени зони. Много от новите сгради не реализират дори заложената в проектите зеленина. Пловдив се превръща в топлинен остров с климат, наподобяващ тропически. Вече има сигнали за проблеми с водоснабдяването в презастроени зони, а задръстванията са ежедневие. Въпреки заявеното разбиране сред общинските съветници за нуждата от преразглеждане на ОУП и намаляване на показателите за плътност и интензивност на застрояване, реални действия от страна на администрацията липсват“, смята общинският съветник.

„Силното строително лоби не се интересува, че при увеличена етажност и брой жители в един квартал започват на изникват проблеми и със социалната инфраструктура като липсата на училища, детски градини и паркове. Това е задължение на администрацията да планира и регулира тези процеси. Предприетите от кметската администрация действия за придобиване на  държавни имоти на МО и НКЖИ би могло да реализира политика за изграждане на паркове, което е в интерес на гражданите, а не на строителното лоби. Повечето от тези имоти са в Централната градска част и са предвидени с максимални показатели за застрояване. Днес, половин мандат след встъпването на настоящия кмет, Пловдив продължава да се управлява реактивно, без изпреварващо планиране и без визия. Обещанията за бързо довършване на проектите, наследени от предходния мандат, се сблъскаха с реалността: част от ремонтите завършиха със закъснение, други все още се точат, а някои се налага да бъдат поправяни отново и да се прави ремонт на ремонта. Вместо стратегическо разширение на ключови булеварди като „Александър Стамболийски“ и Пещерско шосе, се ремонтират съществуващи трасета, а терените за бъдещо разширение се отдават временно за бензиностанции, паркинги и търговски обекти – временност, която трае с години“, се казва още в позицията на архитекта.

Отбелязва също, че габаритите на съществуващите булеварди вече не са достатъчни за нарасналия трафик. Според него има крещяща нужда от спешно проектиране и реализация на разширенията на Пещерско шосе, Коматевско шосе, бул. „Александър Стамболийски“ и други ключови артерии.

„Изоставено е дори планирането на разширението на връзката между бул. „Мария Луиза“ и Пещерско шосе – ул. „Гладстон“, която е от стратегическо значение за вътрешната комуникация в града. Безкрайно закъсняло е и завършването на вътрешните рингове с необходимите премоствания на жп трасетата и изграждането на натоварени кръстовища на две нива. Докато не се преодолеят тези „аневризми“ ще имаме „тапи“, и движението в града ще страда“, допълва арх. Палазов.

„Пловдив е единственият голям български град без общински обществен транспорт – трамваен, електрически или автобусен. Унищожен е електротранспортът, а проектите за градска железница са изоставени. В същото време трафикът в града се задъхва, а липсата на интегрирана транспортна система влошава ежедневието на гражданите. Градът има нужда от политическа воля, далновидност и стратегическо планиране. Лобирането за Околовръстното шосе е, и трябва да бъде приоритетна задача. Без изграждане на нови паркове, разширяване на входно-изходните артерии, възстановяване на общинския транспорт и преразглеждане на ОУП, Пловдив рискува да загуби облика си и да се превърне в бетонен капан. Пловдив има бъдеще, само ако днес се вземат смели решения“, завършва арх. Палазов – общински съветник от БСП за България.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина