Само за периода от 1-ви юни до 12-ти юли при пожари в Пловдивска област са унищожени над 340 дка житни насаждения, 10 дка иглолистна гора и 5 дка лесонепригодни площи. Изгорели са и 300 бали слама и 2 дка фураж, съобщиха от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Пловдив.
В резултат на професионалните действия на противопожарните екипи са спасени над 3000 дка посеви, 5500 дка гора, 5 дка лозя и 3 дка овощни градини.
През изминалия месец юни, за установени нарушения на противопожарните правила при извършване на дейности в земеделските земи, са съставени 4 акта.
В рамките на летния пожароопасен сезон и протичащата жътвена кампания на територията на областта, Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Пловдив отчита необходимостта от повишаване на превантивните мерки за недопускане възникване на пожари в земеделски и горски масиви.
Според статистиката от последните години, през лятото се наблюдава тенденция за увеличаване на пожарите в сухи треви, стърнища и отпадъци на открити места, които унищожават големи площи със зърнено-житни насаждения и различни дървесни видове. Данните показват, че въпреки въведените категорични забрани и осъществявания контрол от страна на служителите на дирекцията, продължава разчистването на големи открити площи чрез нерегламентирано палене на огън. Подобни умишлени прояви, или на небрежност, са пряка предпоставка за причиняване на значителни материални и екологични щети, както и потенциална заплаха за здравето и живота на хората. Много често пожарите в полските масиви се разпространяват и обхващат горския фонд или се развиват в непосредствена близост до бензиностанции и газстанции, до пътната мрежа и самите населени места.
За опазване на земеделските земи, посевите, горите и имуществото на хората РД на ПБЗН – Пловдив апелира за отговорно отношение към правилата за пожарна безопасност към всички участници в жътвената кампания – собственици на земи, председатели на земеделски кооперации и ръководители на фирми, както и към хората, които развиват дейност или пребивават в земеделските земи.
Огнеборците припомнят, че е необходимо да се спазват следните изисквания:
Да не се допуска паленето на открит огън, тютюнопушенето и паркирането на моторни превозни средства в площите с посеви и в непосредствена близост до тях от настъпването на восъчна зрелост до прибиране на реколтата и изораване на стърнищата;
Физическите и юридическите лица, преминаващи покрай неожънати площи, са длъжни да спазват правилата и нормите за пожарна безопасност и с действията си да не предизвикват възникването на пожари
В земеделските земи и извън тях (слогове и крайпътни ивици) не се разрешава паленето на стърнища и други растителни отпадъци, както и използването на открити огнеизточници.
Общините и кметствата са длъжни да организират и провеждат мероприятия за опазването на селскостопанското имущество от пожари.
Юридическите лица, стопанисващи пътища (републикански, общински и частни) и железопътни трасета, преминаващи през или покрай житни посеви, осигуряват сервитута на трасето чисто от сухи треви, храсти, паднала дървесна маса и друг горими предмети и материали.
Дружества, собственици и ползватели на линейните обекти (пътища, ж.п. лини, газопроводи, кабели, електропроводи и др.) в близост и вътре в житните масиви, следва да проведат предварително съответни технически мероприятия за осигуряване на пожарната безопасност в обхвата на стопанисваните от тях линейни обекти, целящи опазването на реколтата от пожари.
Физическите лица, осъществяващи дейности в земеделските земи са длъжни:
– да уведомяват писмено пожарната служба пред започване на жътва в площи над 20 дка.
– да проведат инструктажи за пожаробезопасна работа на лицата, изпълняващи задължения като физическа охрана и наблюдение на посевите, както и на участниците в жътвената кампания, за което се изготвя и подписва протокол.
– при запазване на жътвата да изпълнят пожарозащитни ивици с ширина не по-малко от 6 метра покрай пътища от републиканската пътна мрежа, горски насаждения, сметища, гробищни паркове, ел. стълбове, мачтови трафопостове и др.
– при жътва в площ над 100 дка да осигурят дежурство на трактор с прикачен на него четирикорпусен плуг.
– да организират наблюдение на площите с посеви чрез подвижни и неподвижни наблюдателни постове, съгласувано със съответната пожарна служба.
– да поставят на видни места покрай площите с житни култури знаци за забрана на пушенето и паленето на открит огън.
– да спазват изискванията за пожарната безопасност при складиране и/или съхраняване на открито в земеделските земи на грубите фуражи (слама, сено и др.).
Държавните органи и неправителствени организации, собственици и ползватели на земеделски земи са длъжни да оказват съдействие на органите за пожарна безопасност и защита на населението при осъществяване на контрола по опазване на житните култури, зърното и фуражите от пожари.
Сигнали за пожар в горски или земеделски територии се подават на тел. 112.