
Заместник-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов бе гост на събитие под мотото „Мечти и реалности за бъдещето“ – първото, организирано от ОП „Зоологическа градина-Пловдив“.
Стоянов приветства присъстващите и съобщи, че се очаква скоро да бъде завършен техническият проект за зоопарка.
Директорът на ОП „Зоологическа градина-Пловдив“ Венцеслав Петков представи амбициозната си програма за развитие на общинското предприятие и отбеляза, че заедно с екип от професионалисти, ще преследва „смели, но реалистични творчески цели“.
Петков запозна гостите с намерението си за поетапно включване в експлоатация на зоопарка, като по време на първия етап се очаква да бъдат изградени Научно-експериментален образователен център, фермерски кът, контактна зона, езерото, както и хабитатите за зелената морска котка, дивата коза, европейската видра и зубъра.
Какви животни ще има в зоологическата градина в Пловдив и кога?
„Амбицията ни е до края на годината да проведем близо 40 образователни занятия с публика от всички възрасти. По този начин ще повишим знанията на хората за дивите животни, ще създадем общност от природозащитници и ще инициираме лекции с лектори от екипа на Зоопарка и колеги от научните среди, университети и музеи в страната и чужбина“, каза той.



За доброто настроение по време на събитието се погрижиха талантливите членове на пловдивската група „Koi“ – Елена и Петър.
Ето и екипа на ОП „Зоологическа градина-Пловдив“:
Д-р Анелия Павлова
Д-р Анелия Павлова завършва своята докторантура по зоология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ през 2020 г. Тя е биолог с богат опит в опазването на дивата природа. Активен участник в проекти за опазване на прилепи, делфини и други редки видове, инструктор по пещерно дело, част от екипа на „Зелени балкани“. Тя си сътрудничи с европейски научни екипи, а проучванията й се фокусират върху гъбните комари, прилепите и реинтродукцията на редки и застрашени видове от българската фауна.
Д-р Станимира Делева
Д-р Станимира Делева или Мира, както е известна сред колегите си, завършва бакалавърска и магистърска степен по биология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, а по-късно защитава докторска степен по биоспелеология в Университета на Коста Рика. Като част от нейната докторантура на тема „Изследване и опазване на пещерни прилепи в регион Брунка, Коста Рика“, тя е разработила проекта „Brunca bats Project”, който е финансиран от фондация „Ръфърд“. Нейните научни интереси включват екология на пещерни прилепи, екологията на пещерите, поведението на животните и тропическа екология.
Мина Попова
Мина Попова е най-младият член на екипа на зоологическа градина – Пловдив. Тя завършва бакалавърска степен по биология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Участва в доброволчески събития, курсове и бригади, организирани от „Зелени балкани“, Българско дружество за защита на птиците и сдружение BG Бъди активен.
Как Баба Меца ше ги клеца ,калинките бездарни.