ГрадътИзпод тепетоНовини

„Изправени пред войната“: Интелектуалци дискутират ситуацията в Европа

Изправени пред войната – Eвропейски диалози: „От Балканите до Черно море: европейски наследства, идентичности и траектории“ се провежда от 12 до 15 юни 2024 г. в София и Пловдив

По покана на Френският институт и негови партньори от 12 до 15 юни 2024 г. в София и Пловдив се събират 35 изявени интелектуалци, хора на изкуството и писатели от 10 европейски държави, за да се включат в международната конференция-дискусия „Изправени пред войната – Европейски диалози – От Балканите до Черно море: европейски наследства, идентичности и траектории“.

В Пловдив събитието е днес – 14 юни, започва в 14.00 часа в Балабановата къща. Входът е свободен, осигурен е превод. 

По програма от 14:00-15:30 ще има разговор между писатели за наследството, идентичностите и териториите: истории и фикция в европейското въображение (1-ва част). Писатели от Югоизточна Европа изследват по свой собствен начин проблемите, свързани със споделеното наследство и идентичност на техния регион. Техните разкази изваждат наяве спомени за щастливите смесици, но и за конфликтите, тоталитарното минало и доброволните и принудителните миграции, белязали XX век на Балканите – регион на Европа, който се колебае между забравата и изобилието от спомени. Тези срещи дават възможност на авторите от Балканите да влязат в диалог с писатели от Франция, Полша и Сърбия по тези теми и въпроси. Чрез разказите на тези писатели ще разгледаме пътувания и съдби, оформени от изгнание и завръщане, от антиутопия, хумор и носталгия. Участват: Георги Господинов, писател (България), Матиас Енар, писател (Франция), Томаш Рожицки, поет и писател (Полша). Модератор е Фредерик Мартел, социолог и писател, журналист в радио France Culture (Франция).

От 15:30-16:00 е кафе паузата, след която от 16:00-17:30 ч. ще се състои разговор между писатели за наследството, идентичностите и териториите: истории и фикция в европейското въображение (2-ра част) с участието на Мари Врина-Николов, професор (Франция / България), Мария Касимова-Моасе, писателка (България), Игор Щикс, писател и съдиректор на Музей на 90-те години (Сърбия). Модератор: Лена Може, главен редактор на списание Kometa.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Заради тази среща група от 40 ученици, дошли на посещение“, бяха изгонени с думите „НАПУСНЕТЕ ВЕДНАГА“ от дама, облечена според изискванията на „съмнително странен“ протокол за официални събития! Жалка картинка!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина