Лада Наконечна: Само, когато изкуствено се насаждат конфликти между културите, тогава те се изстрелват като куршуми и довеждат до ситуация, в каквато сме в момента
Путин няма как да бъда изобразен с художествени средства, защото ръководи военна интервенция срещу страната ми
Участвах в събитията в Майдана като гражданин, а не като художник
Лада Наконечна пристигна директно от горещата точка Киев, за да изрази Несъгласието си с онова, което се случва в родината й и по света въобще с изразните средства на изкуството. Украинската артистка е сред участниците в 20-ото издание на Седмицата на съвременното изкуство, което се открива днес в Баня Старинна. Тя представя проекта си „Вчера, днес и нататък”, в който чрез съпоставяне визията на Майдана вчера и днес се опитва да начертае бъдещето. Работата и символизира цикличността на историята. Лада разказва за проекта, за Майдана и събитията от страната си пред Паулина Александрова за Под тепето.
Разкажете ни за самия проект и идеята Ви.
Работата се казва "Вчера, днес и нататък" и в нея става въпрос за централния площад на Киев, известен вече с названието си Майдан. Първоначално е направена през 2008г., обаче всеки път, когато тя се показва в различни изложби се получават и различни елементи и фактори в нея. На снимката е представен Майдана така, както той изглежда днес, а на рисунката е изобразен в момента на разпадането на Съветския съюз, когато от площада е бил премахнат паметник на Ленин. На снимката се вижда новият паметник, който е сложен на Майдана – паметник на Независимостта на Украйна и голям търговски център, който е построен зад него. Ситуацията във фотографията е такава, както си я представят хората от Киев. Като че ли това е крайната точка от развитието на този град и като че ли след това никога нищо няма да се случва. Но тъй като аз не съм съгласна, че след разпадането на Съветския съюз общата политика на неолиберализма е най-голямото постижение и най-хубавото нещо, което се е случило на страната, предлагам като трети елемент в работата едно огледало, в което се вижда вероятното бъдеще, но също така и потенциалната възможност за завръщане към миналото.
Сега Майдана е чист, няма и следа от събитията там. Смятате ли, че историята трябва да бъде напълно заличена и с каква цел се прави това?
Аз съм абсолютно несъгласна с това, което се случи със знаците на Майдана, защото там хората бяха разгонени и площадът беше разчистен във връзка с военния парад, който новите украински власти направиха. Дефакто това не се случи след като завършиха събитията на площада. За съжаление, много от жителите на Киев подкрепиха това разгонване на хората от там. В момента по-голямото внимание е обърнато към събитията на изтока в Украйна, така, че ситуацията на Майдана изглежда сякаш нищо не се е случило там. Липсват знаците, а изминалото време от събитията там е твърде кратко, за да ги забравяме. Аз смятам, че това е огромен проблем и съм против тази ситуация по един активен начин, като един от участниците на движението на Майдан.
Като артист как виждате събитията на Майдана и участвали ли сте в тях?
Не бях в Украйна през цялото време, когато се случваха тези събития, но когато бях в Киев винаги бях на площада и подкрепях случващото се там. Трудно ми е да отговоря от позицията на художник, защото участниците и аз съответно, съпровождахме себе си като граждани, а не като някакви професионални представители или въобще хора с различия.
Как бихте изобразили Путин в момента?
Смятам, че няма смисъл Путин да се изобразява с каквито и да е художествени средства, защото в момента се извършва военна интервенция в Украйна от страна на Русия под негово ръководство. Затова не намирам никакъв начин той да бъде привидян като художествен образ.
А Меркел и Обама?
Европа, в частност Меркел, вижда, че ЕС е много добре защитен по своите граници, по границите със своите страни членки, макар че според мен, в момента опасността, която идва от изток, от Русия и до известна степен от Украйна демонстрира, че всъщност няма такава защита и тези граници не са стабилни.
Според Вас има ли възможност с методите на изкуството да се влияе върху събития като тези, които се случват в момента в страната Ви?
Убедена съм, че има голяма разлика между изкуството и активизма. Активността на изкуството не е насочена към някакви много бързи промени, той има съвсем други функции и друг език. Естествено на езика на изкуството може да се говори за най-различни ситуации и промени, които съществуват днес и по един или друг начин разбира се това осъществява промяна в отношението към тях.
На изложбата ще има и руски проекти. Познавате ли авторите им и в какви отношения сте с руските артисти?
Съвсем на скоро участвах в общ проект в Санкт Петербург с групата Что Делать, която участва и тук. Част онзи проект беше дискусия и абсолютното решение, че в никакъв случай не трябва да се прекъсват отношенията между художниците и всякакви творчески дейци, но и въобще между хората от Украйна и Русия. Но от друга страна участието в държавни проекти и проекти, организирани от държавните институции на Русия аз и други колеги смятаме за невъзможно в момента.
В този ред на мисли има ли на практика конфликт между украинци и руснаци или конфликтът е единствено в главите на хората с власт?
Това е изкуствено създаден конфликт и той всъщност реално не съществува между украинците и руснаците.
Гражданите на Киев притесняват ли се за живота си и бъдещи събития и как смятате, че ще се развият нещата от тук на там?
В момента голяма част от украинското население наистина се намира непрекъснат риск за живота си. Ако военната ситуация се развива по начина, по който се развиваше до момента, т. е. ако руските военни части влязат в град Мариопол, където никога не е имало сепаратистки настроения и тенденции, вероятно този риск за живота ще бъде не само за Украйна, но и за хора от другите страни.
Като творец как бихте изобразили света в момента?
В момента светът като цяло се намира във военна ситуация. С група куратори обсъждаме най-сериозния конфликт на нашето време – между цивилизацията и културата. Очевидно цивилизацията победи и налага своите мащабни принципи, които не са свързани с културното разнообразие и интереса на хората, които се занимават с него. Да, разбира се, винаги ще има дребни конфликти между различни култури, но те съвсем нормално и естествено не довеждат до война. Само тогава, когато изкуствено се изглаждат тези конфликти и отделно някой изкуствено взема решения, тогава те се изстрелват като куршуми и могат да доведат до такава ситуация, каквато се наблюдава в момента в света.