Владетелското жилище е било над известното водохранилище
Румен и Росен Иванови: Абсурдно е да се строи на хълма
След няколко дни в Пловдив предстои едно изключително важно обществено обсъждане.
Това за Небет тепе. Казус, който разбуни средите на историци, археолози и архитекти, които застанаха против решението на общината там да бъдат строени атракции. Обсъждането ще се състои на 27 март, затова Под тепето намери една по-различна гледна точка. Тази на двама от най-дейните археолози в града- братята Румен и Росен Иванови. Специалистите съвсем скоро са стигнали до едно голямо откритие, което решиха да споделят за читателите на Под тепето.
До този момент, никъде, никога не е споменавано официално, че в Пловдив, е имало замък. Това е така, защото е нямало никакви доказателства. До сега. Когато двамата братя след обстойно проучване откриват, че на Небет тепе се е простирал каменен дворец. Преди няколко дни излезе тяхната научна статия по темата, прочетена от колегите им, които са изумени, но и много щастливи от точното откритие.
В България има общо около 15 замъка, като най-близкият е Асеновата крепост. Разликата между замъците в Западна Европа и тези по нашите земи е, че онези са се строяли някъде в полето, на висок хълм, а тук замъкът е вътре и е част от града. По времето на Юстиниан Трихълмието е оградено с крепостна стена. Някъде края на 12 век малка част от Трихълмието отново е оградена от крепостна стена, тоест крепост в крепостта. Което е знак, че там се е намирал замък, обясняват специалистите. През 60-те години, когато са се правили разкопки на Небет тепе, техен колега открива водохранилище, което също е задължителен елемент от всеки замък. През 2012 година техни колеги откриват крепостна стена на сакралното за Пловдив място. След намерената стена и водохранилището, неизменна част от всеки замък, двамата археолози откриват, че всъщност това водохранилище е донжон. На разбираем език това ще рече едновременно отбранителна кула и жилище, където владетелят е живеел по време на обсада. Всеки един замък притежавал такава кула донжон. Имало е стълбище, което се бута, за да може да няма достъп до висшестоящия. Именно заради водохранилището в донжона, е можело да се изкара доста дълго време в кулата. В момента на Небет тепе е запазена долната част от водохранилището и донжона. Кое е това, обаче, което дава основание на Румен и Росен Иванови да смятат, че това е кула донжон, което е и най-категоричното доказателство за съществуването на замък, а не само водохранилище? Водохранилищата са винаги с квадратен план, а в нашето на Трихълмието , точно по средата му има три стълба, предназначени да държат горни етажи, което значи, че е имало нещо нагоре, разясняват те. Посочват и точен паралел със замъка в Цепина край село Дорково.
Имаме основания да предположим кой е владетелят, който е живял там и защо е построен точно тогава, още повече подреждат пъзела археолозите. В края на 12 век, цар Асен е убит от братовчед си Иванко, на когото византийците подаряват Пловдив като подарък. Също така замъкът е построен края на 12 век, когато той е управител на Пловдив и пловдивска област. Затова, обаче, няма съвсем категорични данни, допълват те. По-сигурно е, обаче, кога е разрушен- 1410 година, заявяват те. Двамата откриват много автентични османски извори, където е упоменато: На Трихълмието се намират руини от замък.
До сега нямаше сигурни археологически доказателства, че такова нещо съществува. Намирането, обаче, на тази крепостна стена доказва, че има замък и точно тази кула донжон е жилището на владетеля. Освен това, последният етаж в донжона е бил винаги църква, а когато се правят разкопки във водохранилището са намерени паднали в него стенописи, което е поредното неоспоримо доказателство за наличие на по-горни етажи.
Защо, обаче, до това откритие не са стигнали археолозите, които работят по Небет тепе в момента? Твърдението на археолог Елена Божинова, която ще прави разкопките горе тази пролет е, че крепостната стена е била изградена, за да охранява водохранилището. Румен и Росен казват, а и пишат в своята научна статия, че е абсурдно да се приеме това твърдение, защото няма научни изследвания за изградена крепостна стена, охраняваща подобни съоръжения.
Мъжете споделят, че са пращали своята научна разработка на няколко светила в науката, които казват, че това е голямо откритие, защото до сега никъде не е споменавано за подобно нещо и споделят същото мнение.
Няма логика Асеновата крепост да има замък, Цепина да има, а най-големият град да няма. Това е абсурд, поясняват те. Освен всичко,запазената площ от 12 дка го прави един от най-големите замъци. А водохранилището със своите 30 хиляди литра обем е най-голямото, намирано до сега.
Относно намеренията на общината да строи на Трихълмието, двамата археолози са категорични в мнението си: Възстановки само на чертежи да се правят, но не на терен. Да изработват 3D например, но не и да градят върху археологията и историческите пластове. През 19 век са издигали замъци, които не са оригиналните, но в 21 век без информация да се правят е абсурд. Тук всичко е на основи, няма как да знаем как е изглеждал замъка. Ние, както и колегите, правят възстановки, но само на чертеж и евентуално как би изглеждало, но не може на терен да се издигат. Може да се сложи картинка отстрани до водохранилището, да се показва как евентуално е изглеждало, но да го вдигнем до покрив е немислимо, смятат братята.
Времето, което е отнело на археолозите Румен и Росен Иванови да направят своето откритие не е продължило нито години, нито месеци, а само 1 седмица, в която безспорно откриват наличието на замък и пишат своята научна статия.
Какви археолози са тия? Някакви си бакалаври от ПУ. Щерната била донжон? Тия въобще виждали ли са я? Доцент Иван Джамбов сигурно ще си оскуби брадата от яд като види какви глупости са надрънкали неговите любимци! По-голям резил за Пловдивския университет, специалност археология от този текст просто няма и няма и как да има!
Утре – четвъртък в 13.00ч в Общината другаря Фърков ще представи проекта си за Небеттепе пред туристическата гилдия. Информацията юж не е секретна, но се разпространява от уста на уста. Ако е интересно на Румен и Росен и на други заинетерсовани, надяваме се да бъдем допуснати.
Относно компетентното изказване за засводяването на водохранилището с подпори: при археологическите разкопки са открити колони. Аналогични са при Моняк, Асенова крепост и мн. др.
Поздравления за автора поднесъл на човешки език информацията. За нас простосмъртните терминологията е трън в г**а и аз лично не чета напудрени превзети публикации!
На Небеттепе има останки от всички епохи. Това е проблема. Ако се доизградят зидовете от само един период, другите се разрушават. Достатъчно е разрушено през годините, за да се продължи да се руши като се градят фалшиви кули и зъбери.
Подхода на тези млади хора е приемлив. Без да се гради и разрушава, туристите да добият представа за това което не могат да видят и да си представят ако не са специалисти.
За археолози доста им куца терминологията. Това кули, крепости, донжони, камо ли замък – хубаво е да си ги припомнят тези неща, преди да правят „научни“ „открития“ и статии за една седмица.
До DILETANS!
Специалистите по всичкология тихо! Някой не е чел внимателно. Подпорните стени не са единственото подкрепящо тезата. Добре обосновано е твърдението на момчетата с ясни археологически структури, изводи, паралели и исторически извори! Грозни поръчани коментари от хора с наранена гордост са смешни! А този мирише и на расизъм!
Крайно време е да се появат различни идеи за Небеттепе, но само на картинка. Не бързайте да критикувате тези младежи и вижте че те не приемат изграждането на бетонни стени, а само предлагат теоретични хипотези на картинака. Това е правилния начин да се спори за идеи, а не да се стои върху оригинала, какъвто и да е той. Поздравления на момчетата . Нека всички специалисти “ нарисуват“ своите идеи, а зидовете само да се консервират.
Картинката „ВЪЗСТАНОВКА НА ДОНЖОНА“ е нелепа, жалка и съвършено НЕКОМПЕТЕНТНА. Всеки среднист -ако щеш и от МеханоТехникума, да не говорим за Строителния- ще те открехне, о, Ивайло (ми питай, бе!) какво че АРКА НЕ СЕ ПОДПИРА В СРЕДАТА. (СВОД). То или е засводена, или е Гредо-ПОДПОРНА структура, средно положенийце НеМА! Хвала! (тебе кой мине-замине може ‘те излъже че е спец; тия са очевидни деятели на Зъберолога, виж им ДНАто)
„До този момент, никъде, никога не е споменавано официално, че в Пловдив, е имало замък. Това е така, защото е НЯМАЛО.“ ТОЧКА. Изречението свършва дотука. Статията ти изгасва … (П.П. Махни запетайката след Пловдив)