Очаква ни месец с нови температурни рекорди и дни, в които живакът ще отчита 40 градуса и нагоре
Юни 2024 г. е най-топлият месец юни от 1930 г. насам, това потвърди Националния институт по метеорология и хидрология към БАН. Също така отишлият си месец е и най-сухият за последните 30 години.
Справката на НИМХ сочи, че средните месечни температури са между 19 и 27 °С и имат отклонение от месечната норма между плюс 1,5 и плюс 4,5 °С.
Средна месечна температура като отклонение от климатичната норма в градус Целзий
Най-високата измерена температура е 40,1 °С на 20 юни в Русе. Най-ниската минимална температура в станция в населено място e плюс 4,0 °С на 15 юни в Чепеларе, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 0,4 °С на връх Мусала също на 15 юни. В София най-високата измерена температура е 33,3 °С на 10 юни, а най-ниската – плюс 7,9 °С на 15 юни.
Месечна сума на валежа в процент от климатичната норма
В по-голямата част от страната месечните суми на валежите са между три и 80% от климатичната норма. Суми над 80% има само на отделни места, най-много в Самоков – 168% от климатичната норма.
През юни по-голямата част от реките в страната са с водни количества около и под праговете за средни води и около праговете за ниски води.
Очаква ни месец с нови температурни рекорди и дни, в които живакът ще отчита 40 градуса и нагоре. Средната месечна температурна норма за по-голямата част от страната е между 22 и 26 градуса, а за планините – между 6 и 14 градуса. Най-ниските минимални температури през юли у нас ще са между 14 и 19 градуса, а най-високите максимални – между 35 и 40 градуса, съобщи още НИМХ.
Месечната сума на валежите ще бъде около нормата, която за по-голямата част от страната е между 60 и 90 литра на квадратен метър, по Черноморието и долината на река Струма – между 30 и 60 литра на квадратен метър, а за планинските райони – от 70 до 120 литра на квадратен метър.
Юли ще започне с предимно слънчево и сравнително топло време. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, в крайните западни и планинските райони, ще превали и прегърми. На 2 и 3 юли ще премине студен атмосферен фронт и въздушната маса ще се лабилизира.
И през следващите дни до средата на първото десетдневие на много места в страната ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури и градушки. През втората половина от първото десетдневие се очаква относително стабилизиране на въздушната маса и времето ще бъде предимно слънчево, с развитие на купеста облачност над планинските райони, където не са изключени и краткотрайни валежи.
През второто десетдневие на юли по-голяма е вероятността за слънчево и сухо време. Не е изключено в отделни дни да има и изолирани краткотрайни валежи, главно в планинските райони. Температурите ще се повишат и отново се очаква да бъдат по-високи от обичайните.
През третото десетдневие изгледите за температурите са да останат сравнително високи. През първите дни от периода има по-голяма вероятност за развитие на купесто-дъждовна облачност и за валежи, придружени с гръмотевици на повече места в страната. Относително по-малка е вероятността за валежи от средата на второто десетдневие до края на месеца.
Фигура на корицата: Средна месечна температура в градус Целзий/ НИМХ