ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Българиявашите снимкиВластИзбориНовини

Младежките организации с писмо към властта

Настояват за мотиви и прозрачни процедури при освобождаване и избор на изпълнителен директор на ЦРЧР

Непосредствено след информацията за освобождаването на изпълнителния директор на Центъра за развитие на човешки ресурси (ЦРЧР), Национален младежки форум и повече от 30 организации отправят писмо до Европейската комисия, Министерския съвет и 50-то Народно събрание, по повод притеснителната липса на прозрачност около процесите в националната агенция. 

Защо това е обезпокояващо за младежките организации и младите хора?

ЦРЧР администрира 70 млн. евро на година по европейските програми за образователни, младежки и доброволчески дейности, които са основните ресурси за работата на младежките организации в страната. На средствата по програмите разчитат и читалища, училища, спортни клубове и доброволчески групи.

Организациите отбелязват подобрението в работата на центъра в периода след 2021 г., което се изразява в: 

  • Възстановяване на пълната акредитация на ЦРЧР от страна на Европейската комисия;
  • Подобряване на взаимодействието на ЦРЧР с младежкия сектор;
  • Участие на ЦРЧР като партньор в ключови за младежкия сектор събития, сред които предстоящата Национална младежка конференция 2024 г.;
  • Полагане на системни усилия за развитие на международното сътрудничество и утвърждаване на ЦРЧР в рамките на мрежите на националните агенции.

Отбелязана е и ключовата роля на Националната агенция в предстоящите разговори за новите програми Еразъм+ и ЕКС, които предстои да стартират на европейско ниво.

“С оглед на това, намираме за недопустима и необоснована смяната на изпълнителния директор на ЦРЧР, без публично оповестяване на мотивите за освобождаването му, както и без наличието на ясна процедура за избор на нов директор.”се споменава в отвореното писмо.

Организациите настояват за следното:

  • Публично оповестяване на мотивите за смяна в ръководството на ЦРЧР и публикуване на резултатите от осъществени проверки от страна на МОН, Сметната палата, АДФИ  и Европейската комисия;
  • Ясна и прозрачна процедура за критериите, по които се определя нов изпълнителен директор, включително чрез представяне на визия за взаимодействие с младежкия сектор.

Писмото е адресирано до служебния министър-председател – Димитър Главчев, министъра на образованието и  науката – Галин Цоков, министъра на младежта и спорта – Георги Глушков, директора на Генерална дирекция “Образование, младеж, спорт и култура” към Европейската комисия – Пиа Аренкилде Хансен, и ресорните парламентарни комисии в 50-то Народно събрание. 

Младежките организации очакват бърза реакция и изясняване на ситуацията. Писмото остава отворено за подкрепа. Организациите, които искат да го подкрепят, могат да го направят ТУК.

Вярваме, че най-добрият начин да достигнем до хората е като се позовем на добре установена и доказана медия като Вашата. При необходимост от повече информация по темата, можете да се свържете с нас посредством предоставените контакти.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина