
В договора с турската газова компания „Боташ“ няма клауза за развалянето му, освен ако страната ни не плати цялата сума от над 4 милиарда лева. Това подчерта по време на изслушване в Народното събрание министърът на енергетиката Жечо Станков, предава OFFNews.
Той съобщи, че „Булгаргаз“ ще плати по инфлационeн индекс за тази година 20 милиона лева повече от предходната 2024 година.
„Над 4 милиарда лева или грубо около 4,2 милиарда лева, ако не броим индексациите, които предстоят през следващите 13 години. Ако направим и тази ескалация, аз съм сигурен, че стойността ще набъбне на 6 милиарда лева. Аз съм готов да поканя всеки един, който има желание, възможност или визия максимално бързо да бъде предоговорен този договор“, заяви Станков.
„Мога образно да кажа ,че „ние сме си купили винетка за камион за магистрала, по която могат да се движат само леки автомобили“, каза министърът.
От ГЕРБ отново припомниха, че страната ни плаща ежедневно над един милион лева според приетите задължения по документа.
От ПП-ДБ бяха категорични, че договорът е неизгоден за страната ни.
„Може да го наречем една от далаверите на века. „Боташ“ беше абсолютно ненужна да се случва. Не е имало нужда от този природен газ да бъде вкарван в България. България си имаше достатъчно източници на природен газ и това се доказва много лесно с това, че един единствен танкер е вкаран в България, откакто това споразумение е сключено“, коментира Божидар Божанов.
Бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов заяви, че президентът Румен Радев не е оказвал натиск за подписване на договора с „Боташ“ за доставка на газ през Турция. Това каза и изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов, бивш министър на енергетиката. Росен Христов подчерта, че енергийната криза и необходимостта в спешен порядък да се осигурят алтернативни енергийни източници са причините за подписването на договора и че той не се изпълнява с пълния си капацитет.
Защо?