Министрите на вътрешните работи на ЕС ще приемат утре в 10 часа България и Румъния в Шенгенското пространство на последната си среща за тази година, предава OFFNews. Точката е първа от дневния ред на срещата.
23 от 27 страни членки на ЕС, както и някои държави, които не са част от съюза, са в Шенген. Заради големия брой бежанци и мигранти през последните години в няколко страни временно бе върнат граничният контрол. Австрия аргументира гласа си против разширяването на Шенген и с големия брой на мигранти и бежанци, търсещи убежище.
Според данни на Министерството на вътрешните работи на Австрия статистиката в областта на миграцията междувременно се е подобрила. В ЕС се наблюдава спад от 40% на незаконните преминавания на границите на блока. На Балканския полуостров е отчетен спад с 80 процента в тази насока. Освен това, в сравнение с миналата година, в България и Румъния има съответно 47 и 53 на сто по-малко нелегални влизания.
В края на март за България и Румъния бе премахнат граничният контрол по въздух и вода. През ноември вътрешните министри на Австрия, Румъния, България и Унгария се срещнаха в Будапеща и приеха пакет от мерки за защита на границите, който да проправи пътя на двете балкански страни за влизане в Шенген през януари.
България и Румъния влизат в Шенген по въздух и вода през март 2024 г.
В края на ноември ЕС „финализира подготовката на решението на Съвета за премахване на контрола по сухопътните граници с България и Румъния от 1 януари 2025 г.“, като по този начин подготвиха почвата за утрешното гласуване.
Какво обещахме на Австрия за Шенген?
С това обаче не се премахват всички проверки по границите. По време на четиристранната среща в Будапеща през ноември беше договорено трите европейски партньори на България да изпратят съвместен контингент от сто гранични полицаи на българо-турската граница. Според Карнер за определен период от време ще остане в сила и контролът по вътрешните граници между България и Румъния, както и между Унгария и Румъния.