БизнесНовини

Само 2.3% е делът на цигарите без платен акциз у нас към края на 2024 г.

Потреблението на цигари без български акцизен бандерол у нас през 2024 г. остава на най-ниско ниво в ЕС според традиционното изследване на празните цигарени опаковки, като техният дял от общото потребление в страната представлява 2.3% през 4-то тримесечие и 2.1% през 2-ро тримесечие на миналата година.  

Данните от регулярното изследване бяха представени от компаниите в „Инициативата срещу незаконната търговия“* на 19 май 2025 г. на среща, на която участваха представители на изпълнителната власт в лицето на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, заместник-министъра на финансите Галя Димитрова, директора на Агенция Митници Георги Димов и още редица представители на правителството и ангажираните с борбата с контрабанадата инситуции и дирекции в лицето на заместник директорите и директорът на дирекция „Митническо разузнаване и разследване“ в Агенция Митници, директорите и представители на екипите на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, Главна дирекция „Национална полиция“, Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР, както и заместник на главния прокурор при Върховна касационна прокуратура.

Сред специалните гости на срещата присъстваха ректора на УНСС проф. Димитър Димитров и народни представители от ГЕРБ-СДС и ДПС-НОВО НАЧАЛО в лицето на  Христо Терзийски, Йордан Цонев и Станислав Анастасов.

Тютюневите компаниите представиха резултатите и благодариха на гостите от най-високо правителствено равнище и от законодателната власт у нас за проявения интерес и внимание към темата, с което ясно се демонстрира, че борбата с контрабандата с цигари остава неизменен ясен приоритет за страната. Представителите на тютюневите компании заявиха, че у нас е постигнат устойчив резултат в борбата срещу незаконната търговията с цигари и призоваха отговорните органи да продължат усилията в тази посока поради нейната значимост за ограничаване на сивият сектор и за увеличаване на бюджетните приходи от акцизи от тютюневи и никотинови изделия, които представляват близо 10% от общите данъчни приходи в държавната хазна. Данните за 2024 г. показват, че вече 10 години делът на потреблението на цигари без български бандерол е под 3%, което за 2024 г. е рекордно нисък за ЕС, като България продължава да се нарежда на първо място с най-ниските нива сред държавите в Съюза, в които това изследване се провежда по най-обективната позната методология чрез събиране и анализ на празни кутии от цигари.

Както и в предходните години на проучването, данните показват, че с най-голям дял сред употребените у нас цигари, непредназначени за българския пазар, са с опаковки, маркирани с надпис за безмитна търговия Duty Free, следвани от фалшивите, имитиращи известни международни марки. Сред празните опаковки са идентифицирани и кутии с неизвестни за българския пазар марки, които са от типа „illicit whites” – цигари, произведени единствено с цел нелегално разпространение.

Освен по марки, компании и произход, делът на потребление на цигари без български акцизен бандерол беше представен и по градове за 2-ро и 4-то тримесечие на 2024 г. Данните показват нивото за всеки от 20-те града в основната извадка и за 6-те града от допълнителната извадка моментното състояние по времето на проучването, но също така регистрира промени и тенденции по места.

Град (Основна извадка)4-то тримесечие 2024 г.2-ро тримесечие 2024 г.
Средно ниво2.3%2.1%
   
Асеновград10.0%0.7%
Пловдив4.5%4.1%
Добрич4.0%0.7%
Сливен3.9%1.3%
Шумен3.3%0.7%
Благоевград3.3%2.0%
Ямбол2.7%2.7%
Видин2.7%2.0%
Бургас2.4%5.1%
Пазарджик2.0%0.7%
Габрово2.0%1.3%
Перник2.0%1.3%
Варна2.0%2.0%
София1.8%1.6%
Стара Загора1.7%4.9%
Русе0.8%1.6%
Враца0.7%1.3%
Плевен0.6%1.2%
Хасково
Велико Търново1.3%

В 6-те града от допълнителната фосусна извадка на изследването, избрани поради специфичния им профил или местоположение, незаконните цигари имат сравнително по-висок дял от градовете в основната извадка.  Ако за градовете в основната извадка може да се счита, че потреблението на цигари без български бандерол може да са били употребени от пътуващи, преминаващи или туристи, нивото в Свиленград е значително – 25% и 18% съответно в двете тримесечия с нарастващ тренд в четвъртото тримесечие и заслужава, както обикновено, повишено внимание. За тези високи стойности в предимно погранични или близки до границита градове, значителна роля играе местоположение и интензивния трафик. Внимание заслужават и Дупница и Сандански поради идентичните данни в двете тримесечия, което може да сочи устойчивост в потреблението на цигари, непрезназначени за нашия пазар, и съответно устойчивост при разпространението. В условията на новите условия от началото на 2025 година с приемането на страната в Шенгенското пространство, свободното преминаване през ГКППта към двете ни съседки от ЕС може да създава увеличено предизвикателство.  

Град (Фокус извадка)  4-то тримесечие 2024 г.  2-ро тримесечие 2024 г.
Свиленград25.0%18.0%
Дупница6.0%6.0%
Кюстендил4.0%1.3%
Сандански3.0%3.0%
Монтана2.7%1.3%
Димитровград1.0%1.0%

В рамките на форума министър Даниел Митов заяви: „Категорична е волята на МВР за борба с контрабандата, нещо повече – този приоритет е правителствена политика. На срещите си с ръководствата и служителите в областните дирекции на МВР в цялата страна лично съм изискал безмилостно преследване на безакцизните стоки, защото ощетяват фиска, а от там – всички нас“. Той отбеляза съществения принос за добрите резултати на Междуведомствения координационен център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари. „Положителните тенденции продължават на още по-високо ниво и след приемането на България за пълноправен член на Шенгенското пространство. Съвместно с Агенция „Митници“, НАП и ДАНС, служители на МВР активно работят за постоянен контрол и превенция на контрабандата“, отбеляза министър Митов.

Заместник-министърът на финансите Галя Димитрова съобщи, че нетните приходи от акциз за тютюна и тютюневи изделия през миналата година са 3,769 млрд. лева. Това представлява ръст спрямо предходната година от 12,7%. През миналата година митническите органи са задържали общо 59,8 милиона къса цигари за нарушение на митническото и акцизното законодателство. „Посочените данни за задържаните количества цигари, за приходите от акциз от тютюневи изделия и резултатите от това проучване водят до извода, че митническите и полицейските органи осъществяват ефективен контрол, с което допринасят за ниския относителен дял на цигарите без български бандерол за вътрешния пазар. По този начин се създава среда, която трудно допуска нелегално производство и съхранение на тютюневи изделия на територията на страната“, подчерта зам.-министър Димитрова.

Проф. Димитър Димитров, ректор на УННС заяви, че УНСС е участвал в проект, който има за цел да създаде статистически модел за анализ на данни, който може да осигури достоверен индекс и достатъчно надеждна информация за взаимовръзката между незаконната търговия с цигари, фалшификацията и другите престъпления (корупция, организирана престъпност, сива икономика, трафик на хора и др.) от една страна, и за начините за ефективното противодействие – от друга страна. Проф. Димитров напомни, че преди повече от 10 години, поради рязкото вдигане на акцизите, контрабандата се е увеличила рязко от 3% до 34% и отправи апел към властите да не се допуска екстремно повишаване на нивата на облагане на тютюневите изделия.

„ Проектът на УНСС от преди 8 години, подновен преди 3 години, обективно изследва наличните данни, свързани с взаимовръзката между акцизното облагане на цигарите и нивата на незаконната търговия, която винаги доказва необходимостта от балансирано увеличение на акцизните данъци с цел гарантиране на приходите в хазната и превенция на разрастването на незаконната търговия“, добави проф. Димитров.

Зам.-председателят на ДПС и ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО Йордан Цонев подчерта добрата координация между бранша, българския парламент и изпълнителната власт в последните години. По отношение на регулаторната рамка, с отчитане на значението за фиска на този сектор и по отношение на превенцията на контрабандата, Йордан Цонев изтъкна неотменимият ангажимент на ДПС-НОВО НАЧАЛО към тези политики и това сътрудничество, защото добрите резултати се дължат именно на това взаимодействие. Регулаторната рамка включва приет акцизен график и ако той се спазва, няма да има рязък скок на цените, от който се опасяват от бранша, но от друга страна България трябва да се продължа към европейските нива и тенденции.

Йордан Цонев заяви още, че другият неотменим ангажимент на ДПС-НОВО НАЧАЛО касае  новите продукти, регулациите и яснотата за бранша. Подчертавайки, че този ангажимент обосновава и подкрепата за правителството – че поредицата от служебни кабинети, зад които не стои парламентарно мнозинство и при плаващи мнозинства при приемането на регулаторни рамки надделява популизмът, сега има парламентарно мнозинство, което може да гарантира, че има политическа воля да се следва графика и да не се поддава на популизъм по отношение на продуктовата база, така че бизнес-средата да е по-константна и по-предвидима.

Той се обърна към представителите на изпълнителната власт за да напомни, че се бавят ангажиментите на правителството за инвестиции в митниците и НАП. А за да се борят агенция “Митници” и НАП с контрабандата, трябва да бъдат изпълнени поредица от мерки, които са предвидени от законодателя.

В битката с контрабандата изпълнителната власт не е сама, ние сме с нея, подчерта Йордан Цонев. Ние от ДПС-НОВО НАЧАЛО потвърждаваме нашия ангажимент, че ще подкрепяме сътрудничеството с бранша и изпълнителната власт, за да бъдат тези мерки и приходи константни.

„Ние от ДПС-НОВО НАЧАЛО държим т.н. нови тютюневи продукти предлагани в България да бъдат от водещи международни компании с доказан най-строг контрол на качеството, който гарантира здравето на хората. Шенген е огромно е постижение за България, но с него идват и много нови предизвикателства, с които трябва да се справим, за да запазим доброто име на България пред международните ни партньори и бизнеса“, каза Станислав Анастасов, зам.-председател на ДПС и ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО.

Като представител на парламентраната група на ГЕРБ-СДС в Народното събрание, заместник-председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред Христо Терзийски сподели следното: „Не само от ГЕРБ-СДС подкрепят инициативата срещу продиводействието и контрола на контрабандата, а преди 10 години именно по разпореждане на господин Бойко Борисов беше създаден Междуведомственият координационен център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари. Т.е. именно затова от 2015 г. наблюдаваме нисходяща тенденция на незаконната търговия с цигари тъй като в годините се доказа, че междуинституционалното сътрудничество може да дава много добри резултати.“

От компаниите от „Инициативата срещу незаконната търговия“ заявиха, че борбата с нелегалните цигари трябва да продължи да е ясен приоритет на правоохранителните органи в интерес на държавния бюджет и противодействието на незаконните дейности у нас, тъй като в резултат на нея приходите от акцизи от тютюневи изделия в бюджета имат най-голям дял от всички източници на акциз в бюджета, и нарастват устойчиво в полза на икономиката на страната в принос за общата конкурентноспособност на Съюза в сложни и трудни времена. Те подчертаха също, че външно-политическата обстановка и имиграционният поток могат да окажат натиск върху нашата пазарна среда, и че предвидимостта на законовата рамка, консултациите с индустрията и балансираните регулации са доказано ефективни фактори за запазване на стабилността на бизнес средата, предотвратяване на увеличаване на контрабандата и попадането на пазара на високорискови продукти без контрол върху стандартите и качеството, което е валидно както за цигарите, така и за всички други нови алтернативни на цигарите продукти на пазара.

*“Инициативата за борба с незаконната търговия“стартира през 2010 г. В нея участват Бритиш Американ Табако Трейдинг България ЕООД, Джапан Табако Интернешънъл България ЕООД, Импириъл Табако България ЕООД и Филип Морис България ЕООД , като нейна основна цел е да подпомага правоприлагащите органи в България в борбата срещу незаконната търговия с цигари чрез обмен на данни и други дейности. Проучването се възлага на независима изследователска агенция от 4-те тютюневи компании, които са част от „Инициативата за борба с незаконната търговия с цигарии се осъществява ежегодно вече над десетилетие, по метода на анализ на празни опаковки от цигари, събирани в 20 големи града на страната с над 47% от населението в България. В допълнение, незаконното потребление се измерва и в някои по-малки и погранични градове, резултатите за които също се представят отделно за  всеки от тях. В резултат на диалога между компаниите, Министерството на финансите, Агенция Митници и Министерството на вътрешните работи се планират и допълнителни съвместни инициативи, свързани с борбата с незаконната търговия с тютюневи изделия.

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина