Хората мечтаят за тунел, водещ към един по-добър свят или към любимата кръчма
Сред най-желаните дестинации за младите са дома, други измерения, екзотични страни, непознати галактики, страната на чудесата и градове, известни със своята култура
Паулина Александрова
Визуализация на проекта "Тунелът" в рамките на фестивала ONE ARCHTITECTURE WEEK бе представена днес в Капана. Авторът Алдо Джианоти използва тунела като метафора за възможни и въображаеми реалности. Това е експеримент, правещ утопиите видими в един свят, който изглежда изпълнен с безкрайни възможности. Гостите на феста даваха своите предложение до къде да стига съоръжението, чиято първа копка бе на улица Железарска в Капана днес следобед. От там тръгва тунелът, а къде ще свърши- ще видим. Заедно с местните студенти по архитектура и социология Джианоти анализира резултатите и предложенията на интервюираните, за да проучи практическото въздействие, което тунели от такъв вид оказват върху живота на местните жители.
Желанията за дестинациите, до които местните и туристите мечтаят да стигнат през тунела, бяха разпределени в няколко категории – "Дом","Пловдив", "Стария град," "Туризъм", "По-добър свят", "Култура/Изкуство", "Подобрен транспорт практически", "Друго измерение" и др. Стотици листчета с мечтите на хората бяха закачени под лекия дъждец и оформиха странна карта на желанията.
Една от най-интересните категории бе "Друго измерение". Желанията е нея посочваха като краен изход Нарния, центъра на Земята, до Небето, до света на извънземните, до Млечния път и т.н. Желанията на хората, посочили крайна точка Небето се свързваха с идеята да се докоснат до божественото, а други искаха да бъдат отведени дори до Сътворението. Някои желаеха това да е тунел на времето, който да ги върне 20 години назад в миналото, или да ги отведе в свят, където всички са свободни и щастливи.
Най- семпли бяха желанията в категориите Стария град и Пловдив. Според хората, тунелът тръгващ от Капана, трябва да води до Античния театър, Римския стадион, Малката главна, Капитан Райчо, Цар-Симеоновата градина, Кършияка, Гребната база, в бункерите под тепетата. Причините, които бяха посочени, обаче, показваха много по-дълбок и културно насочен смисъл. Ето и някои от тях: "Искам да видя как е изглеждал древният град преди, да се докосна до историята му", "по този начин хората ще минават покрай всички разкрити и неразкрити разкопки и ще разберат как е изглеждал града, преди Париж въобще да съществува" и други подобни, показващи жаждата да се докоснем до Древността, историята и културните пластове.
Ето и няколко предложения за културен обмен: "Тунелът да свършва в Студентски град в София, защото така може да се пренесе малко от културата и изкуството на Капана в Студентски град", "… до Рим, защото правя аналогия с културата на Пловдив", "…до Братската могила, защото има много скрити места и малко хора", "…до Етъра, защото Капана преди е бил зона на занаятчии, по този начин, двата града със занаятчии и работилници ще бъдат свързани". В категорията "Култура" за крайна точка на тунела бяха посочени и много градове, известни с мястото на изкуството в тях – Рим, Париж, Венеция и др.
В категорията "По-добър транспорт" ясно личаха основните проблеми на квартала. Хората искат "през тунела да минават колите, и по този начин Капана да остане единствено пешеходна зона, защото сега е задръстен от автомобили", "тунелът да отвежда към подземен паркинг, където хората да оставят колите си, вместо по красивите павирани улици" и други подобни.
Мечтателите не са изчезващ вид в жестокия ни свят. Това доказват голяма част от анкетираните. Ето какво си пожелаха те: "Искам тунелът да ме отведе до страната на чудесата, където да има много Алиси, всички да са хора и да се чувстват свободни.", "…да стига до друго измерение, където всеки да твори и да раздава от себе си", "…до Графството на хобитите, защото там всичко е приказно и всичко е възможно" и др.
Не липсваха и изцепки от рода на "Искам тунелът да води до под сейфа на Банята, заради парите", "…да води до нас, че ме мързи да ходя", "…до бара на Митко, щото при Митко си е най-добре", "…да стига до центъра на Земята, защото там има живи същества от много години и може да има динозаври", "…до писоарите, защото искам","…към Нарния или Рая, защото обикновени тунели бол!". Имаше и философи: " Тунелът да свършва на Майната си" и анализ "Отговорът може да се разглежда като игра на думи, като провокация в отговор на провокация", "Тунелът да води до другата страна заради песента на Red Hot Chili Peppers" и анализ "Културните интервенции целят провокацията. RHCP карат хората да мислят в рими".
Анкетите, които Алдо Джианоти и студентите му закачиха днес в Капана, превърнаха строителна ограда l стена на мечтите. Можете да я видите на ул. Железарска 37.