Представят книгата „Пловдивската къща през епохата на Възраждането“

Изданието е посветено на безценният труд на архитект Христо Пеев за пловдивските възрожденски къщи
Кой е арх. Христо Пеев?
В Балабановата къща в Стария град на Пловдив предстои представянето на англоезичното издание на книгата „Пловдивската къща през епохата на Възраждането“ – безценният труд на архитект Христо Пеев за пловдивските възрожденски къщи. Събитието е насрочено за 17 часа. Организатори са екипът на ОИ „Старинен Пловдив“ и наследниците на арх. Христо Пеев – сем. Веска и Боян Илиеви и г-жа Юрка Цокова.

Освен с интерес към архитектурата на по-ранните епохи като изследовател, Пеев е и особено продуктивен в практиката си, често с изключително модерни проекти.
Вижте архитектурна обиколка на единственият дигитален гид за Града под тепетата – Lost in Plovdiv, около Изоставените красавици на арх. Христо Пеев – Фоторазходка.
Книгата представлява енциклопедичен труд, който успява да съхрани и да предаде на поколенията не само духа и красотата, но и знанията и разбирането за пловдивската възрожденска архитектура.
Входът е свободен, до заемане на местата.
Кой е арх. Христо Пеев?
Четете в статията Дългият път на арх. Христо Пеев: От заточеник в Царска Русия до молби към БКП да не му вземат къщата.

През 1924 г. арх. Христо Пеев се установява в подножието на Таксим тепе. Няколко години по-късно започва да проучва старите възрожденски къщи, прави архитектурни заснемания, събира сведения за обитателите на сградите. Плод на неговите дългогодишни изследвания е капиталният труд “Пловдивската къща през епохата на Възраждането”. Благодарение на събрания от архитект Христо Пеев материал много забележителни сгради са възстановени в първоначалния си вид, „възкръсват” и къщи, разрушени преди години. Това е времето, в което много от старите къщи са в лошо състояние, разпадат се или умишлено се събарят за ново строителство. И до днес книгата му за възрожденските къщи е енциклопедия, ползвана от архитекти, реставратори и строители.
Освен проучвател, Христо Пеев е и продуктивен архитект, автор на стотици сгради в Пловдив и околността – проекти от 20-те, 30-те и 40-те години на миналия век, пропити от най-актуалните тенденции на архитектурата на модернизма. Изчистени от орнаменти фасади, плоски покриви-тераси, функционално разпределение – всичко това е част от запазения знак на арх. Христо Пеев.
Още по темата може да видите в Непознатият и митологизиран архитект Христо Пеев.
* текстът е част от представянето на изложбата „Христо Пеев: изследователят, архитектът, човекът“, с която през 2023 г. бе отбелязана 130-годишнината от рождението на бележития пловдивски архитект, чиято изследователска и творческа дейност е оставила трайни следи в облика на Пловдив и региона, както и в архитектурната памет на България.
Припомняме ви още Разходка в Капана по сградите на арх. Христо Пеев – ГАЛЕРИЯ.
Снимка на корицата: Пловдив, къща на Елеонора и Алберт Малапел, ул. „Кръстьо Пастухов” № 8, архитект: Христо Пеев, 1933 г.